statystyki

Wybory we Włoszech: Antysystemowcy na czele. Co to oznacza dla Europy?

autor: Jakub Kapiszewski06.03.2018, 07:45; Aktualizacja: 06.03.2018, 08:20
Matteo Salvini, przewodniczący Ligi Północnej, skłania się ku rządowi powołanemu przez centroprawicę

Matteo Salvini, przewodniczący Ligi Północnej, skłania się ku rządowi powołanemu przez centroprawicęźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ANGELO CARCONI

Ugrupowania antysystemowe zgarnęły w wyborach we Włoszech ponad 50 proc. głosów. Co to oznacza dla Europy?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, kto wprowadzi się do Palazzo Chigi, czyli siedziby włoskich premierów. Luigi Di Maio, lider Ruchu 5 Gwiazd – ugrupowania, które zdobyło najwięcej głosów – już ogłosił, że jest gotów na rozmowy ze wszystkimi partiami. Do utworzenia stabilnej większości potrzebny jest mu partner, na którego postawiło przynajmniej 10 proc. wyborców. Są trzy takie ugrupowania: rządząca dotychczas Partia Demokratyczna, Liga Północna oraz Forza Italia. Wszystkie dotychczas odmawiały współpracy z Ruchem.

Scenariuszem budzącym największe obawy w stolicach na Starym Kontynencie jest sojusz sił eurosceptycznych, czyli koalicja Ruchu 5 Gwiazd z Ligą Północną. Jednak przewodniczący tej ostatniej Matteo Salvini stwierdził wczoraj, że nie życzy sobie takich „dziwnych koalicji”. Odrzucił także perspektywę powołania gabinetu cieszącego się dużym poparciem politycznym, który nazwał „rządem minestrone”, od włoskiej zupy jarzynowej przyrządzanej często ze składników, które akurat są pod ręką.

Salvini raczej skłania się ku rządowi powołanemu przez centroprawicę, w skład którego wchodzi Liga, Forza Italia, konserwatywne ugrupowanie Włoscy Bracia, a także centrowa Noi con l’Italia. Wbrew sondażom to nie partia Silvia Berlusconiego zyskała w tym sojuszu najwięcej głosów, ale właśnie Liga. Stąd Salvini nie ukrywał wczoraj, że ma apetyt na fotel premiera. Jak jednak uważa prof. Federico Romero z florenckiego European University Institute, taki scenariusz jest jednak zbyt kontrowersyjny.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • a kominy płacowe rosną(2018-03-06 08:36) Zgłoś naruszenie 20

    Wybory we Włoszech: Antysystemowcy na czele. Co to oznacza dla Europy?...... Dla Europy oznacza to, że zgnilizna urzędnicza osiągnęła apogeum i stworzyła warunki do rozwoju partii i organizacji faszystowskich. Czy w historii Europy był kiedykolwiek taki moment aby biurwy urzędnicze stanowiły taki odsetek osób pracujących, pożerały taki odsetek budżetów państw i narzuciły tyle nakazów i zakazów przeobrażając zwykłego obywatela w penitencjariusza zakładu karnego?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie