statystyki

Xi Jinping nie musi oddawać władzy. Może rządzić dożywotnio

autor: Bartłomiej Niedziński27.02.2018, 07:40; Aktualizacja: 27.02.2018, 08:36
Xi Jinping

Xi Jinpingźródło: ShutterStock

Prezydent Xi Jinping będzie mógł rządzić Chinami dożywotnio. Komunistyczna Partia Chin oficjalnie zaproponowała w niedzielę zniesienie obowiązującego dotychczas limitu dwóch prezydenckich kadencji.

Inicjatywa partyjnych władz nie jest wielkim zaskoczeniem. O tym, że Xi Jinping ma apetyt na pozostanie u władzy również po 2022 r., mówiło się już od kilkunastu miesięcy. Spekulacje wzmogły się po jesiennym zjeździe KPCh, podczas którego do nowych władz partii nie wybrano nikogo, kto mógłby zostać następcą 64-letniego Xi Jinpinga. Ostatnio sukcesja odbywała się w ten sposób, że po pierwszej pięcioletniej kadencji do Stałego Komitetu Biura Politycznego KPCh (obecnie liczy on siedmiu członków) dobierano działaczy młodszej generacji z wyraźnym wskazaniem jednego z nich tak, by przez następne pięć lat przygotowywał się do roli lidera. W ten sposób władzę przejmowała w 2002 r. tzw. czwarta generacja liderów z Hu Jintao na czele, oraz w 2012 r. – piąta, której twarzą jest właśnie Xi Jinping. Obecny przywódca od 2008 r. pełnił funkcję wiceprezydenta i było właściwie przesądzone, że to on obejmie władzę.

Formalnie decyzja o zniesieniu limitu kadencji ma zostać zatwierdzona podczas marcowej sesji parlamentu, który będzie debatował nad zmianami w konstytucji, ale jej przyjęcie jest formalnością. Inną poprawką świadczącą o pozycji obecnego przywódcy jest dodanie do konstytucji jego doktryny politycznej (podczas jesiennego zjazdu partii wpisano ją już do partyjnego statutu).


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie