statystyki

Ustawa o IPN: Czy Izraelowi chodzi o dużą ustawę reprywatyzacyjną?

autor: Patryk Słowik05.02.2018, 07:21; Aktualizacja: 05.02.2018, 07:57
Patryk Jaki twierdzi, że Polska spłaciła już swoje długi

Patryk Jaki twierdzi, że Polska spłaciła już swoje długiźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Przemek Wierzchowski Agencja Gazeta

Po sporze o IPN Polskę czeka jeszcze jeden sprawdzian trwałości naszych relacji z Izraelem. Może być trudniejszy niż obecny. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, odpowiedzialnego za projekt przepisów nowelizacji ustawy o IPN, w ostrym stanowisku Izraela może chodzić przede wszystkim o zablokowanie dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Z analizy DGP wynika, że sprawa jest zero-jedynkowa. Nie ma pola do kompromisu.

– Przyjmuję od roku przedstawicieli ambasady Izraela, którzy protestują przeciwko ustawie reprywatyzacyjnej – przyznaje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Jeszcze mocniejszy nacisk wywierają amerykańscy Żydzi. – Chyba tęsknicie za reżimem komunistów. Zapłacicie nam za ustawę reprywatyzacyjną – stwierdzili w połowie listopada 2017 r. w wywiadzie dla DGP amerykańscy pełnomocnicy żydowskich rodów. Kathryn Lee Boyd, partner w kancelarii McKool Smith, uważa, że przyjęcie przepisów w proponowanym brzmieniu będzie dyskryminacją m.in. Żydów ocalonych z Holokaustu.

Chodzi o to, że ustawa reprywatyzacyjna doprowadzi do wygaszenia roszczeń o zwrot nieruchomości znacjonalizowanych po wojnie. W zamian za to uprawnieni uzyskają prawo do rekompensaty wynoszącej od 20 do 25 proc. wartości nieruchomości (według stanu nieruchomości na dzień nacjonalizacji i cen obecnych). Tyle że prawo do rekompensaty będzie przysługiwać tylko Polakom i to pod warunkiem, że w chwili nacjonalizacji odebrany grunt też należał do obywatela polskiego.

W praktyce oznacza to, że wiele rodów żydowskich, które liczyły na uzyskanie w Polsce wielomiliardowych odszkodowań, zostanie z niczym. Stanie się tak m.in. w przypadkach, gdy nieruchomość należała do polskiego Żyda, którego dzieci lub wnuki wyemigrowały na Zachód i straciły związki z Polską. Nie podoba się to rzecz jasna administracji izraelskiej i amerykańskiej. Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones w swym piśmie wskazał, że „ustawa powinna być otwarta i traktować równoprawnie wszystkie osoby występujące z roszczeniem, niezależnie od ich narodowości”.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (9)

 • Fryd(2018-02-05 13:21) Zgłoś naruszenie 314

  I to chodzi w tych wszystkich oskarżeniach wobec Polski i Polaków o "faszyzm", "antysemityzm" itp. Po też starannie przygotowano aferę adolfowo-wafelkową. Jak zwykle poszło to samo. O wymuszenie posłuszeństwa. A na koniec - wyciśnięcie dużych pieniędzy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • geo(2018-02-05 20:10) Zgłoś naruszenie 180

  Ustawa już powinna być podpisana bez żadnych konsultacji z obcymi. A jak sojusznicy tak grają, to dziękujemy za taki sojusz. A może to ... popychają do takiego opluwania Polski, w zależności od potrzeb sytuacji. I żeby móc sobie od czasu do czasu rzucić kamykiem bez konsekwencji. Medaliki, to tamto, aż tu nagle pach! Pewien znany pisarz już się na wiosnę zapowiedział. Chociaż zastanawiające, że tu się daje 100 mln na renowację cmentarza, snuje kolejne projekty (centrum chasydyzmu, muzeum Ulmów w USA). Trochę to tak z boku wygląda, że tu się spieramy, ale pod stołem kreatywna restytucja... (oczywiście to snucie hipotez w natłoku info) Lansuje się podtekst polityczny, ale z drugiej strony kto ma zapędy do rządzenia światem? A niektórzy mówią że pieniądz to władza. Różnie ludzie komentują bieżącą sytuację geo. A to że na Wschód źle, a to że na Zachód. Inicjatywa trójmorza wydaje się tu pewnym rozwiązaniem. Partnerskie stosunki bez szantażu, chęci dominacji. W końcu chyba się już podnieśliśmy z kolan, tak?

  Odpowiedz
 • miki(2018-02-05 18:39) Zgłoś naruszenie 140

  Zawsze chodzi o pieniądze a ideały...? a co to jest...

  Odpowiedz
 • Rozróżniacz(2018-03-01 21:41) Zgłoś naruszenie 70

  Pan Ambasador Jones chyba nie zrozumiał, że rozróżnienie nie dotyczy narodowości, tylko obywatelstwa.

  Odpowiedz
 • KOMITET WYZWOLENIA NARODOWEGO(2018-03-26 13:54) Zgłoś naruszenie 10

  ZOSTANIE ODWOŁANE prawo do własności wg. Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944

  Odpowiedz
 • POLAK(2018-03-26 13:41) Zgłoś naruszenie 01

  !!! PRZESTANIE OBOWIĄZYWAĆ DEKRET BIERUTA. ZACZNIE OBOWIĄZYWAĆ PRAWO SPADKOWE Z PRZED 1944 ROKU. ZACZNIE SIĘ ODBIERANIE ZIEM ROLNIKOM, OBCOKRAJOWCY WRÓCĄ PO SWOJE !!! KONIECZNIE ZOBACZCIE FILM: https://www.youtube.com/watch?v=WhRWCE4DMDc

  Odpowiedz
 • PRAWO SPADKOWE Z PRZED 1944R(2018-03-26 13:51) Zgłoś naruszenie 00

  USTAWA REPRYWATYZACYJNA: ZA KILKA DNI WEJDZIE PRAWO KTÓRE ZLIKWIDUJE POLSKĘ NA ZAWSZE https://www.youtube.com/watch?v=WhRWCE4DMDc

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie