Przekazane środki chemiczne pozwolą na uzdatnienie kilkunastu milionów litrów wody na terenach zamieszkanych przez około 25 tysięcy osób – poinformowali w środę na konferencji prasowej w Kijowie przedstawiciele Polskiego Zespołu Humanitarnego, Katarzyna Corominas i Artur Niemczyk.

Przywiezione z Polski tabletki przeznaczone są do oczyszczania studni przydomowych i innych zbiorników z wodą przeznaczoną do picia.

„Są one bardzo przydatne w przypadku zniszczenia infrastruktury, wodociągów. Wiemy, że w wodzie, której używają ludzie w regionie konfliktu, zaczęła pojawiać się bakteria coli i zaczęły się zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby” – wyjaśniła Corominas.

Członkowie Zespołu przeprowadzali także szkolenia dotyczące użycia tabletek i rozdawali mieszkańcom strefy przyfrontowej ulotki z instrukcjami uzdatniania wody.

„Nasze działania są doraźne, bo trzeba doprowadzić do tego, żeby ta woda była czysta w szkołach, przedszkolach i szpitalach. Mamy nadzieję, że docelowo będziemy w stanie montować na tych terenach systemy filtracji wody” – powiedział Niemczyk.

Akcję rozdawania tabletek do uzdatniania wody sfinansowano ze środków Polskiej Pomocy, zaś same tabletki przekazał ich producent, firma Javel. Po stronie ukraińskiej partnerami projektu są organizacja Hałycka Warta i Ukraińska Grupa Humanitarna oraz Caritas Kramatorsk.