statystyki

Rząd będzie tłumaczył zapisy ustawy o IPN

autor: Grzegorz Osiecki30.01.2018, 08:01; Aktualizacja: 30.01.2018, 08:08
Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azariźródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Uchwalona nowela raczej nie zostanie zmieniona w Senacie. Zamiast tego będzie próba wyjaśniania, że jej zapisy nie ograniczą badań nad zagładą Żydów.

Ustawa przyjęta przez Sejm wczoraj wpłynęła do Senatu, który ma 30 dni na wprowadzenie ewentualnych poprawek. Jeszcze wczoraj nie było decyzji, kiedy izba wyższa się nią zajmie. Możliwości są trzy: przyjęcie bez poprawek, korekta krytykowanych zapisów lub odrzucenie dokumentu. W tej chwili najbardziej prawdopodobny wydaje się pierwszy wariant.

– Nie sądzę, by senatorowie zgłaszali poprawki. Nie widzę zresztą takiej potrzeby. Dobrze byłoby wytłumaczyć wszystkim, którzy lansują antypolonizm, jaka była historia i jaka jest prawda – mówił wczoraj portalowi wPolityce marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Politycy Prawa i Sprawiedliwości boją się, że wobec medialnego szumu próba korekty może być opacznie zrozumiana w światowych mediach jako przyznanie się, że faktycznie jakieś polskie obozy śmierci istniały. Już w trakcie weekendu takie zdania pojawiły się mediach społecznościowych, takie wpisy zamieścił m.in. izraelski polityk Jair Lapid, szef partii Yesh Atid.

– Jeśli ktoś próbuje wykorzystać tę ustawę do działań skierowanych przeciwko Polsce, które miałyby szkalować Polskę i zafałszowywać prawdę historyczną, to pod takimi poprawkami prawdopodobnie nikt się nie podpisze. Stanowisko marszałka oddaje istotę rzeczy – mówi wicemarszałek Senatu Michał Seweryński. Z kolei jak powiedział nam Bogdan Klich, szef senackiego klubu PO, ta partia przedstawi swoje stanowisko w środę, gdy zapadną decyzje, kiedy Senat zajmie się ustawą.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Wydaje się , ...(2018-01-30 15:32) Zgłoś naruszenie 10

    .... że rządowym znawcom brakuje wiedzy w porównaniu do wielu uznanych ekspertów niezależnych. Społeczeństwo zaś nie jest tak głupie jak "polytykom" się wydaje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie