Sasin był pytany we wtorek w radiowej Jedynce, czy Ministerstwo Cyfryzacji, które nie ma jeszcze swojego ministra, "ocaleje". Na razie nadzór nad resortem pełni premier Mateusz Morawiecki. Szef tego resortu - jak informowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska - powołany zostanie niebawem.

"Tu mamy jasny komunikat, sformułowany przez panią rzecznik rządu już kilka dni temu, że nie ma planów w tej chwili likwidacji tego ministerstwa. Chociaż pamiętajmy, że struktura rządu się zmienia i może się zmieniać w przyszłości, ale w tej chwili nie. W tej chwili premier zdecydował, że będzie sam osobiście kierował tym ministerstwem" - mówił Sasin.

Według niego, Morawiecki "ma już takie doświadczenia", bo - jak wskazywał Sasin - wcześniej przez kilka tygodni, jako premier, kierował jednocześnie Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Rozwoju.

"W tej chwili zdecydował, że będzie kierował Ministerstwem Cyfryzacji. Jest również wyznaczony minister, który będzie na co dzień kierował pracą resortu, to jest minister (Marek) Zagórski, który jest sekretarzem stanu w tym ministerstwie" - powiedział szef Komitetu.

Zdaniem Sasina, szef Rady Ministrów "daje sobie czas", aby przyjrzeć się dokładniej działaniu resortu cyfryzacji i aby ewentualnie zdecydować, kto nim pokieruje.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego najpierw odwołał ze stanowisk w rządzie dotychczasowych szefów: MON - Antoniego Macierewicza, MSZ - Witolda Waszczykowskiego, resortu środowiska - Jana Szyszkę, resortu zdrowia - Konstantego Radziwiłła, resortu cyfryzacji - Annę Streżyńską.

Następnie podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim powołano nowych ministrów: spraw zagranicznych - Jacka Czaputowicza, finansów - Teresę Czerwińską, inwestycji i rozwoju - Jerzego Kwiecińskiego, przedsiębiorczości i technologii - Jadwigę Emilewicz, zdrowia - Łukasza Szumowskiego.

Ponadto, Mariusz Błaszczak, który dotychczas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji został powołany na ministra obrony narodowej; nowym szefem MSWiA został dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Na ministra środowiska powołany został Henryk Kowalczyk, który wcześniej był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Andrzej Adamczyk został powołany na ministra infrastruktury; wcześniej pełnił funkcję ministra infrastruktury i budownictwa. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

edytor: Dorota Kazimierczak