statystyki

Konkurs na najlepszego anty-Zemana

autor: Klara Klinger, Jakub Kapiszewski11.01.2018, 07:32; Aktualizacja: 11.01.2018, 08:21
Prezydenta Miloša Zemana popiera 41,5 proc. Czechów

Prezydenta Miloša Zemana popiera 41,5 proc. Czechówźródło: ShutterStock

Chociaż sondaże zwiastują jego zwycięstwo w pierwszej turze, to w walce o Hrad głowę państwa może wyprzedzić polityczny nowicjusz.

Jutro nasi południowi sąsiedzi wybiorą się do urn. Podczas dwudniowego głosowania postawią krzyżyk przy jednym z dziewięciu nazwisk. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska absolutnej większości, za dwa tygodnie odbędzie się dogrywka. Wiele wskazuje na to, że to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Niczym Trump

I choć przy pierwszym podejściu obecny prezydent nie wygra, to i tak cieszy się niezwykłą popularnością jak na liczbę dotyczących go skandali. Obecnego lokatora Hradu Miloša Zemana w ostatnim sondażu popiera 41,5 proc. Czechów. Jego twardemu elektoratowi nie przeszkadzają wpadki alkoholowe (słynne chwianie się przy wystawie czeskich klejnotów królewskich tłumaczone tajemniczym wirusem), przeklinanie w publicznych wystąpieniach (monologi o „skur...nych” ustawach w wywiadzie dla radia publicznego), ale także nieskrywana miłość do Rosji. Zeman opisywał np. wydarzenia na Ukrainie jako wojnę domową, gdzie walczą dwa lokalne ugrupowania, czyli zgodnie z narracją Kremla.

Ostatnio kontrowersje wzbudziło ułaskawienie płatnego zabójcy Jiřiego Kajínka. A jednak sondaże pokazały, że znów prezydent wiedział, co robi. Jego gest poparła ponad połowa Czechów, bo Kajínek to barwna postać i zabijał kryminalistów. Po wyjściu z więzienia rozdawał autografy. – Zeman jest jak Trump. Postawił na konfrontację, na ciągłe ataki i krytykę elit, rządzących rzekomo społeczeństwem, co mu zapewniło 30 proc. poparcie twardego elektoratu, który go nie opuści, choćby nie wiem co się działo – tłumaczy Josef Pazderka, redaktor naczelny portalu Aktuálne.cz.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie