Na kogo świat będzie głosował w 2018 roku

autor: Jakub Kapiszewski27.12.2017, 07:41; Aktualizacja: 27.12.2017, 08:12
18 marca wybory w Rosji, ale już dzisiaj wiadomo, że wygra je Putin

18 marca wybory w Rosji, ale już dzisiaj wiadomo, że wygra je Putinźródło: ShutterStock

O reelekcję będzie walczył m.in. Victor Orbán. Przekonamy się również, na ile trwały jest zwrot Europy w prawą stronę.

Maraton wyborczy 2018 zaczyna się już w styczniu w Czechach, gdzie 12 i 13 stycznia odbędą się wybory prezydenckie. O reelekcję będzie ubiegał się rządzący od 2013 r. Miloš Zeman – polityk niestroniący od kontrowersyjnych poglądów i posunięć obliczonych na zjednanie antyestablishmentowo nastawionego elektoratu. Dla przykładu, w maju Zeman ułaskawił Jiriego Kajinka, przestępcę skazanego na dożywocie za podwójne morderstwo, który cieszy się w Czechach popularnością (nakręcono o nim pełnometrażowy film, a także telewizyjny serial dokumentalny).

Zeman, pomimo popularności, najprawdopodobniej jednak nie zdoła pokonać konkurentów w pierwszej turze. Sondaże wskazują, że w drugiej będzie musiał się zmierzyć z Jiřím Drahošem, byłym przewodniczącym Czeskiej Akademii Nauk. Ten polityczny nowicjusz o umiarkowanych poglądach – kompletne przeciwieństwo Zemana – może jednak stanowić dla obecnej głowy państwa spory problem, słupki poparcia pokazują bowiem, że w starciu jeden na jeden obaj panowie idą łeb w łeb.

Większych niespodzianek nie należy za to spodziewać się po wyborach prezydenckich w Rosji. Z powodzeniem można założyć, że plebiscyt 18 marca wygra Władimir Putin, który pomimo gospodarczych kłopotów (coraz mniejszych zresztą) cieszy się dużym poparciem jako lider, który przypomniał światu w Syrii, że Rosja wciąż jest mocarstwem. Nawet jeśli Putin ma zagwarantowany wybór na kolejną kadencję, Kreml niczego nie chce pozostawić przypadkowi: w pierwszy dzień świąt centralna komisja wyborcza nie zezwoliła na kandydowanie Aleksiejowi Nawalnemu, opozycjoniście postrzeganemu jako jedyna, realna alternatywa dla Putina (chociaż bez szans na zwycięstwo).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • snake venom(2018-01-07 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    u sovietów nie występuję demokracja. to dyktatura, faszyzm, reżim. proszę nie obrażać słowa Demokracja, które jest przeciwieństwem tych wymienionych na początku. w tym kraju występuje też słowo FIKCJA.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie