W piątek prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.

Błaszczak pytany w TVP Info, dlaczego premier Szydło odchodzi, powiedział: "Pani premier zostaje w rządzie, zostaje w drużynie. Zresztą pani premier Beata Szydło mówiła dziś o tym w Sejmie. Będzie wicepremierem". (...) "Będzie bardzo ważną osobą, będzie odpowiadała za część związaną - prawdopodobnie, bo to jest jeszcze wszystko uzgadniane - z polityką społeczną, a jest to bardzo ważna dziedzina".

Jak mówił "przyszedł czas na pewne przegrupowanie, na zmiany", stąd, jak mówił powierzenie stanowiska szefa rządu Mateuszowi Morawieckiemu. "Stanowimy jedną drużynę, biało-czerwoną drużynę" - podkreślił. Jak mówił, w rządzie chodzi o wykorzystanie jak najlepiej potencjału, o kompetencje, umiejętności, zdolności i talenty. "Niewątpliwie pani premier wykazała się wysokimi kompetencjami" - zaznaczył. "Wszyscy dziękowaliśmy i wyrażaliśmy swoje słowa uznania dla pani premier" - dodał.

Jak mówił, przez dwa lata bycia premierem Szydło zdobyła odpowiednie doświadczenie, kwalifikacje, "więc wszystko jest oczywiście możliwe". Zaznaczył, że podczas spotkania dziękował jej nie tylko Jarosław Kaczyński. "Doceniamy pracowitość i zaangażowanie pani premier Beaty Szydło" - powiedział.

Błaszczak pytany, jaka będzie polityka rządu po zmianie premiera, zaznaczył, że o tym będzie mówił Morawiecki w swoim expose. "Zakładam, że expose zostanie wygłoszone już w przyszłym tygodniu. Zbiera się Sejm; to jest planowane posiedzenie Sejmu" - mówił.

Dopytywany, czy coś wie na ten temat jako osoba o wysokiej pozycji we władzach PiS, odpowiedział: "Rzeczywiście rozmawiamy na ten temat, ale pełna koncepcja zostanie przedstawiona w expose przez premiera Morawieckiego. Ale to nie będzie żadne zaskoczenie. My opieramy naszą aktywność na programie Prawa i Sprawiedliwości, na programie zwycięskim, który został poparty przez większość Polaków w 2015 r." - powiedział.

Szef MSWiA pytany, czy z desygnowany na premiera Morawiecki rozmawiał już nim, przyznał, że "jeżeli chodzi o przyszłość jeszcze nie rozmawialiśmy". Jednocześnie przypomniał, że współpracowali w rządzie od przeszło dwóch lat. "Doceniam umiejętności i kwalifikacje i zaangażowania pana premiera Morawieckiego" - podkreślił. Pytany, czy jest pewny tego, że pozostanie w rządzie Błaszczak odpowiedział: "Nikt z nas nie jest przypisany do swojego stanowiska. Mówił o tym wielokrotnie premier Kaczyński, również w kampanii wyborczej". "Nic nam się nie należy, my mamy postawione zadania, które mamy zrealizować. My służymy ludziom, my realizujemy program zaakceptowany przez naród w wyborach w 2017 r." - powiedział. (PAP)

autor: Danuta Starzyńska-Rosiecka