W wystąpieniu przed członkami wyższej izby parlamentu sędzia Claudio Bonadio oskarżył byłą prezydent (2007-2015), a obecnie senator, o zdradę stanu.

Jak powiedział przedstawiciel prokuratury Eduardo Taiano, Bonadio nakazał również aresztowanie pod tymi samymi zarzutami byłego doradcy de Kirchner, Carlosa Zanniniego, i działacza Luisa D'Elii, a także nałożenie aresztu domowego na byłego ministra spraw zagranicznych Hectora Timermana.

Decyzja ta jest kolejnym etapem śledztwa w sprawie zamachu bombowego na żydowski ośrodek kulturalny AMIA w Buenos Aires w 1994 roku, w którym zginęło 85 osób. Była prezydent jest ścigana w związku z domniemanym utajnieniem udziału obywateli irańskich w tej sprawie.

Zarzuty zacierania śladów udziału Irańczyków w zamachu sformułował pod adresem szefowej państwa w 2015 roku prokurator Alberto Nisman. W styczniu 2015 roku został znaleziony martwy w mieszkaniu w Buenos Aires. Zginął w przeddzień planowanego przedstawienia w sądzie dowodów przeciwko prezydent i innym przedstawicielom władz. Po śmierci prokuratora postawione przez niego zarzuty zostały oddalone.

Nisman twierdził, że wskazani przez niego przedstawiciele władz porozumieli się z Iranem i chronili niektórych przedstawicieli Teheranu przed śledztwem w sprawie zamachu. W zamian Iran miał obiecać argentyńskim władzom zwiększenie wymiany handlowej, w tym dostaw argentyńskiego zboża za irańską ropę. Iran zaprzeczał, jakoby był zamieszany w atak. (PAP)

mkj/ akl/ kar/