Sejmowa komisja nadzwyczajna we wtorek rano wznowiła prace nad projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym. Posłowie zajmą się propozycją dotycząca wprowadzenia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Komisja nadzwyczajna rozpoczęła prace nad projektem autorstwa PiS w zeszły wtorek, w pierwszej kolejności przyjęła zmiany dotyczące funkcjonowania samorządów. Od czwartku posłowie zajmują się zmianami w Kodeksie wyborczym.

Do tej pory komisja zaopiniowała pozytywnie m.in. propozycje zmian dotyczące komisarzy wyborczych, zniesienia głosowania korespondencyjnego, definicji znaku "x" na karcie głosowania, rozszerzenia możliwości kandydowania do rad gminy oraz powiatu, a także propozycją dotyczącą powoływania składu PKW.

Komisja opowiedziała się za wprowadzaniem ordynacji proporcjonalnej w wyborach do rad gmin, znosząc tym samym obowiązującą obecnie ordynację większościową (tzw. JOW-y).

Według przyjętych zmian podziału gminy na stałe obwody głosowania będzie dokonywał powiatowy komisarz wyborczy, a nie jak dotychczas władze samorządowe.

Komisja poparła także zapis mówiący o tym, że do rady gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego może kandydować osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa. Do tej pory do rad gminy i powiatu mogły kandydować osoby, które zamieszkiwały stale obszar działania rady.

Posłowie opowiedzieli się też za tym, by siedmiu na dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej było powoływanych przez Sejm. Obecnie w skład PKW wchodzą sędziowie delegowani przez Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny.

Komisja nadzwyczajna poparła również propozycję, by obwodowa komisja wyborcza składała się z komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie oraz ds. ustalenia jego wyników.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia posłowie przyjęli też zapis, zgodnie z którym szef KBW będzie powoływany przez PKW na okres 7 lat, spośród kandydatów zgłoszonych przez prezydenta, Sejm oraz Senat. Obecnie szef Krajowego Biura Wyborczego jest powoływany i odwoływany przez Państwową Komisję Wyborczą na wniosek jej przewodniczącego. Zgodnie z projektem PiS, prezydent, Sejm oraz Senat będą mogli zgłosić jednego kandydata na stanowisko szefa KBW.

Na rozpatrzenie czeka m.in. propozycja dotycząca dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

W piątek z dalszych prac w komisji wycofała się Państwowa Komisja Wyborcza w związku z - jak to argumentowała - padającymi podczas obrad oskarżeniami o fałszowanie wyborów samorządowych w 2014 r. Przewodnicząca komisji Anna Milczanowska (PiS) zapewniła, że zaproszenie dla PKW jest nadal aktualne. (PAP)

autor: Maciej Zubel