Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził te informacje podając w rozmowie z PAP, że do zatrzymań doszło 21 i 28 listopada. "Funkcjonariusze przeszukali także miejsca zamieszkania oraz prowadzenia działalności osób zatrzymanych, a także innych osób związanych ze śledztwem" - powiedział.

Wśród zatrzymanych byli pracownicy Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie oraz osoby wykonujące usługi melioracyjne i budowlane na jego rzecz.

Śledztwo poznańskiej delegatury ABW nadzorowane jest przez zachodniopomorski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej, gdzie wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty - poinformował Żaryn.

Rzecznik przypomniał, że ze śledztwa wynika, ze dochodziło do zmowy oraz zakłócania przetargów publicznych organizowanych przez Zarząd Melioracji. Zatrzymanym postawiono m.in. zarzuty poświadczania nieprawdy w dokumentach, wyłudzenia dotacji i subwencji. Zatrzymani urzędnicy mieli też przekraczać uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Za przestępstwa te grożą kary od 3 miesięcy do 10 lat pozbawienia wolności - podkreślił Żaryn.

Po postawieniu zarzutów wobec niektórych podejrzanych prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe i zawieszenie w czynnościach służbowych - podał.

Dotychczas zarzuty przedstawiono 46 podejrzanym, a śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski