statystyki

Brexit: Londyn wyciąga rękę do Brukseli

autor: Jakub Kapiszewski30.11.2017, 07:36; Aktualizacja: 30.11.2017, 08:28
Brytyjskie zobowiązania wobec Unii mogą sięgnąć 50 mld euro

Brytyjskie zobowiązania wobec Unii mogą sięgnąć 50 mld euroźródło: ShutterStock

Brytyjczycy chcieliby jak najprędzej rozpocząć rozmowy w sprawie umowy regulującej przyszłe stosunki z Unią. Są gotowi na ustępstwa.

Stanowisko Brukseli od samego początku rozmów jest jednak takie: najpierw musimy się dogadać co do warunków naszego rozwodu; o kształcie przyszłych relacji będziemy rozmawiać później. Londyn przez jakiś czas sprzeciwiał się takiemu stawianiu sprawy, ostatecznie jednak się zgodził. Przejście do kolejnego etapu negocjacji miało nastąpić podczas szczytu Rady Europejskiej w październiku.

Ale tak się nie stało. Szefowie rządów państw UE – od których zależy decyzja o odblokowaniu kolejnego etapu rozmów – doszli do wniosku, że negocjatorzy nie osiągnęli zadowalającego porozumienia. To postawiło premier Theresę May w bardzo trudnej sytuacji: odebrało jej możliwość nie tylko pochwalenia się przed wyborcami postępem w rozmowach rozwodowych z Unią, ale też okazję do zaprezentowania się jako silny przywódca, co uderzałoby w krytyków zarzucających jej słabość (zwłaszcza po niefortunnym przemówieniu na niedawnym zjeździe konserwatystów).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie