statystyki

Brexit: Negocjacje utknęły na granicy

autor: Bartłomiej Niedziński29.11.2017, 07:45; Aktualizacja: 29.11.2017, 08:35
Brexit, Wielka Brytania

Przywrócenie twardej granicy byłoby postrzegane jako regres w irlandzkich marzeniach o zjednoczeniu wyspyźródło: ShutterStock

Dublin nie chce powrotu posterunków granicznych. Może zablokować przejście do kolejnego etapu rozmów Londynu z Unią Europejską.

Porozumienie o warunkach wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może się rozbić o sprawę granicy irlandzkiej. To temat, na który początkowo zwracano najmniej uwagi. Dublin grozi wetem wobec rozmów o przyszłych relacjach handlowych Londynu z Unią, jeśli nie dostanie gwarancji, że pomiędzy obydwiema częściami Irlandii nie powrócą posterunki graniczne i kontrole.

Licząca 499 km granica lądowa między wchodzącą w skład Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną a Republiką Irlandii jest obecnie praktycznie niewidoczna. W prawie 300 miejscach można ją przejechać bez żadnej kontroli. Jedynym jej śladem są drogowe tablice informacyjne. Po 29 marca 2019 r. stanie się ona jedyną lądową granicą między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Wskutek tego, że rząd Theresy May zdecydował się na opuszczenie jednolitego unijnego rynku, będzie też granicą między dwoma różnymi obszarami celnymi. A w takiej sytuacji powinna być traktowana jak każda inna zewnętrzna granica Unii.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie