KGP dostarczono 100 laptopów z nielegalnym oprogramowaniem. Ruszył proces

autor: Sylwia Czubkowska21.11.2017, 07:35; Aktualizacja: 21.11.2017, 08:23
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

Komendzie Głównej Policji dostarczono 100 laptopów z nielegalnym oprogramowaniem. Ruszył procesźródło: ShutterStock

Przed sądem w Warszawie zaczęła się sprawa przeciwko właścicielom firmy odpowiedzialnej za dostawę nielegalnych Windowsów. Komendzie Głównej Policji dostarczono 100 laptopów z nielegalnym oprogramowaniem. Przetarg na sprzęt – wyposażony w niezbędne aplikacje – dla centrali oraz innych jednostek policji odbył się w maju 2015 r.

 Zamówienie na kwotę 285,1 tys. zł wygrała firma Computex, która zobowiązała się dostarczyć sprzęt wraz z oprogramowaniem Windows 8.1 Professional OEM. Umowa została podpisana i 22 lipca 2015 r. urządzenia trafiły do KGP. Policja poprosiła przedstawicielstwo Microsoft o ocenę, czy oprogramowanie jest licencjonowane. Okazało się, że nie.

Policja padła ofiarą procederu, który od kilku lat rozprzestrzeniał się w przetargach na sprzęt komputerowy. Walka cenowa między dostawcami tak się zaostrzyła, że dostarczanie urzędom komputerów z nielegalnym oprogramowaniem stało się regułą. – Sprzęt bez legalnego Windowsa z bezterminową licencją to 1–2 tys. zł oszczędności dla dostawcy – mówi jeden z prawników wyspecjalizowanych w sprawach nielegalnego oprogramowania.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • qwer(2017-11-21 09:23) Zgłoś naruszenie 01

    Żyjemy w czasach, kiedy instytucje publiczne powinny zamawiać komputery oparte o Wolne Oprogramowanie. Programy do informatyki śledczej działają doskonale w Linuxie, a większość biurowych aplikacji ma swoje odpowiedniki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie