Azaria został w styczniu uznany za winnego zabójstwa; akt oskarżenia zarzucał mu, że w marcu 2016 roku w Hebronie zastrzelił leżącego na ziemi rannego 21-letniego Palestyńczyka, który wcześniej zaatakował nożem izraelskich wojskowych. Do incydentu doszło w czasie nasilonych ataków palestyńskich na Zachodnim Brzegu.

Prokurator wojskowy żądał dla winnego 3-5 lat więzienia. Ostatecznie sąd wymierzył żołnierzowi karę 18 miesięcy więzienia.

Podczas procesu Azaria tłumaczył, że był przekonany, że Palestyńczyk mógł mieć na sobie pas z materiałami wybuchowymi.

W lipcu izraelski wojskowy sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok Azarii. Jego proces ujawnił głębokie podziały wśród opinii publicznej na tych, którzy uważali, że armia musi szanować wartości etyczne, i na tych, którzy byli zdania, że żołnierzom mającym do czynienia z atakami ze strony Palestyńczyków należy się niezachwiane poparcie.

We wrześniu dowódca izraelskich sił zbrojnych generał Gadi Eisenkot skrócił o cztery miesiące karę Azarii, który w lipcu skończył służbę wojskową.

Minister obrony Izraela Awigdor Lieberman zabiegał u prezydenta o ułaskawienie byłego żołnierza.

Riwlin oświadczył jednak, że dodatkowe zmniejszenie kary "byłoby szkodliwe dla sił zbrojnych i izraelskiego państwa". (PAP)

fit/ kar/