"Mówi się czasem, że o wielkości aktora świadczy jego wszechstronność, możliwość sprostania różnorodnemu repertuarowi. Trudno o lepsze potwierdzenie tych słów niż Pani imponujący dorobek artystyczny. Na scenie krakowskiej, a następnie w teatrach warszawskich zachwycała Pani publiczność umiejętnością grania postaci barwnych, płynnie przechodząc od interpretacji dramatycznych do komediowych. Na uwagę zasługują zwłaszcza role w spektaklach Fredrowskich, w których ceniono Pani poczucie humoru, spontaniczność, a jednocześnie precyzję i konkret" - napisał Andrzej Duda w liście z okazji przypadających 17 listopada 75. urodzin Anny Seniuk.

Prezydent przypomniał najbardziej znane role aktorki w takich filmach jak "Panny z Wilka" czy "Konopielka", a także rolę Magdy Karwowskiej w telewizyjnym serialu "Czterdziestolatek", gdzie, zdaniem prezydenta, Anna Seniuk stworzyła postać "żywiołową, przekorną, z własnym pomysłem na życie", która dla wielu Polek stała się kreacją inspirującą, "dodającą pewności siebie i sił do zmagania się z codziennością".

Prezydent przypomniał też role Anny Seniuk w spektaklach telewizyjnych, takich jak "Rewizor" czy "Moralność pani Dulskiej", Teatru Polskiego Radia, a także spektakli dla dzieci. "Dzięki Pani pasji i zaangażowaniu jedna z najsłynniejszych dziecięcych bohaterek, Pchła Szachrajka, zawędrowała na najświetniejsze sceny teatralne, a nawet operowe" - podkreślił Duda.

Anna Seniuk jest aktorką i profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie. Za działanie na rzecz polskiej kultury i oświaty została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski.

Urodziła się 17 listopada 1941 r. w Stanisławowie. W 1964 r. ukończyła krakowską PWST i debiutowała na deskach Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Oprócz licznych ról teatralnych Anna Seniuk jest znana szerszej publiczności z filmów takich jak "Czterdziestolatek", "Czarne chmury", "Potop", "Szaleństwa panny Ewy", "Na dobre i na złe" i "Ja to mam szczęście". (PAP)

autor: Agata Szwedowicz

edytor: Paweł Tomczyk