Szatkowski podkreślił w piątek w Polsat News, że w związku z 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości szef MON ma być obecny na centralnych uroczystościach w Warszawie. "Minister Macierewicz będzie na państwowych uroczystościach w Warszawie. O ile zrozumiałem wolę pana ministra, to ma być w Warszawie" - powiedział wiceszef MON.

Dodał, że w tym roku zaszły pewne zmiany w kwestii miejsca zajmowanego podczas uroczystości przez przedstawicieli resortu obrony. "W tym roku kierownictwo MON stoi trochę dalej niż główna trybuna" - wskazał. Na pytanie o przyczynę tej zmiany, odparł: "nie wiem, bo to nie my jesteśmy gospodarzami tej uroczystości".

Na centralnych obchodach obecny będzie także przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk. Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego zaproszenie na uroczystość Święta Niepodległości zostało jak co roku wystosowane przez prezydenta do wszystkich b. premierów i b. prezydentów; Donald Tusk przyjął je w tym roku po raz pierwszy.

Szatkowski zapytany, czy PiS patrzy z niepokojem na udział w obchodach byłego premiera, podkreślił, że żadnego niepokoju nie dostrzegł. "Nie sądzę, że Warszawa stanie nagle i będą rozbrajane patrole żandarmerii przez zwolenników pana przewodniczącego" - ironizował wiceminister.

Wiceszef MON na pytanie, czego spodziewa się ze strony prezydenta podczas uroczystości, wyraził nadzieję usłyszeć "przesłanie pełne odpowiedzialności za całe państwo, pełne wizji i jedności w obozie, który chce państwo zreformować".

W sobotę 11 listopada przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie tradycyjnie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem pary prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosi prezydent Duda. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jak co roku, zostaną złożone wieńce i kwiaty.

W centralnych obchodach Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego w sobotę udział weźmie ponad pół tysiąca żołnierzy. Po raz pierwszy uczestniczyć w uroczystości będzie pododdział wystawiony przez Wojska Obrony Terytorialnej. (PAP)

autor: Agnieszka Ziemska

edytor: Dorota Skrobisz