Balcerowicz: W Polsce zaczyna pojawiać się "efekt Putina" [WYWIAD]

autor: Paweł Jabłoński, Konrad Sadurski03.11.2017, 10:20; Aktualizacja: 03.11.2017, 10:29
Leszek Balcerowicz

Leszek Balcerowiczźródło: Newspix
autor zdjęcia: Aleksander Majdanski

- W demokracji i państwie prawa rządząca partia polityczna odgrywa rolę przejściowego lokatora w państwie. W dyktaturze staje się jego właścicielem, przejmując jego aparat, by zastraszyć ludzi. Nie jesteśmy na etapie Łukaszenki czy Putina, ale nie możemy lekceważyć wczesnych etapów tej choroby - mówi w wywiadzie dla DGP Leszek Balcerowicz.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (36)

  • obserwator(2017-11-05 09:56) Zgłoś naruszenie 20

    Balcdrek zrobił swoje, tzn, zrujnował gospodarkę a teraz niech się zamknie i nie przeszkadza, że jeszcze ma czelnośc się pokazywać, ciekawe ilu ludzi przez niego popełniło samobójstwo, przez to że stracili pracę

    Odpowiedz
  • kiss(2017-11-05 07:55) Zgłoś naruszenie 21

    Efektem błędów społecznych popełnianych przez nadgorliwych neoliberałów jest obecne odchodzenie od demokracji zachodniej i przejmowanie całej władzy przez jedno ugrupowanie polityczne, która rzekomo ma zapewnić równość i bezpieczeństwo socjalne. Niestety, niezaradnych i leni jest więcej, niż przedsiębiorczych.

    Odpowiedz
  • nina(2017-11-04 13:12) Zgłoś naruszenie 42

    panie Balcerowicz miałeś pan swój czas razem z panem Wałęsą i pozostałymi puściliście tyle ludzi z torbami że gdybyś miał pan honor chociaż to głupot byś nie gadał dzięki wam dziś polska istnieje tylko na mapie

    Odpowiedz
  • wer(2017-11-04 12:51) Zgłoś naruszenie 32

    Żałosny wywiad. Tak jak wiedza ekonimoczna jego bohatera... Jaka szkoda że te "jednorazowe okoliczności" o jakich mówi Balcer, oraz "dobra koniunktura" no i oczywiscie "działania podjęte przez poprzedników " nie zdarzyły sie za 8 lat rządów PO:):)

    Odpowiedz
  • Tawariszcz Balcerowicz(2017-11-04 12:36) Zgłoś naruszenie 32

    Pamiętam Wasze Szkoły Partyjne przy KW PZPR ....gdzie Towarzysze w 1988r. już przygotowywali się do nadchodzącego wkrótce Kapitalizmu. Pamiętam jak uczono tam przekształceń własnościowych i już ustalano jak tam się przejmie Zakłady Pracy i Majątek ..... po planowanym ...... "zdobyciu władzy przez Solidarność"......

    Odpowiedz
  • aaa(2017-11-03 21:41) Zgłoś naruszenie 16

    Balcerowicz: Czytałem lipcowy raport MFW na temat Polski. Stwierdzono w nim, że 50 proc. wpływów uzyskanych z rzekomego uszczelnienia to czynniki jednorazowe, w 25 proc. jest to efekt dobrej koniunktury i DOPIERO POZOSTAŁE 25% TO EFEKTY DZIAŁAŃ WŁADZ, M.IN. NA SKUTEK USTAW PRZYJĘTYCH PRZEZ POPRZEDNIKÓW MFW: About half of the VAT revenue increase is explained by one-off factors, about a quarter is likely due to the cyclical upswing, WHILE THE REST COULD BE ATTRIBUTED TO STRUCTURAL FACTORS.

    Odpowiedz
  • Leon(2017-11-03 20:49) Zgłoś naruszenie 143

    Wiele osób pamięta teorię tego pana jako ministra finansów, że nie wolno podnosić wynagrodzeń, bo będzie nam rosła inflacja! I tak trzymano nas jako darmowa siła robocza zachodnich korporacji, co nazwano tanią siłą roboczą. Marzył im się powrót do czasów robót przymusowych i prawie już to mieli, gdy nie ta paskudna demokracja. Ona jest dobra ale tylko wtedy, gdy my rządzimy a nie wtedy gdy odbierają nam władzę.

    Odpowiedz
  • no hit normalny(2017-11-03 17:41) Zgłoś naruszenie 92

    No tym razem nie trafiliście /do redakcji/ z autorytetem. Kompletna porażka i blamaż. Jak widać sami wpadacie w swoje, zastawiane na Polaków, sidła. Ale jeszcze tylko z ciekawości tu zaglądam i muszę stwierdzić, że idzie wam coraz gorzej z tą antypolską propagandą.

    Odpowiedz
  • Efekt Balcerowicza..(2017-11-03 16:51) Zgłoś naruszenie 383

    "Efekt Balcerowicza" to sadystyczny system zdrowotny i sadystyczny system emerytalny.

    Odpowiedz
  • kon(2017-11-03 15:33) Zgłoś naruszenie 368

    panie Balcerowicz, czyli wynika z tego, że PO zafundowała nam dyktaturę

    Odpowiedz
  • Efekt Balcerowicza?? - Oligarchizacja Kraju !!!!(2017-11-03 14:25) Zgłoś naruszenie 5316

    Pamietam hasła - Sprzedać Państwowe Przedsiębiorstwa choćby za 1 Złotówkę !!!! - Oczywiście SWOIM !!!! A równowaga rynkowa - przez proste zrównanie cen Wszystkiego za Zachodem... Wszystkiego poza PŁACĄ !!!!

    Odpowiedz
  • Bartek(2017-11-03 13:43) Zgłoś naruszenie 5722

    A zaczyna zanikać "efekt Balcerowicza". Sprzedać wszystko co sìę da za 1€. Zabrać wszyskim a dać sobie. To komunistyczne zasady Balcerowicza, kyóry jest takim samym marksistą jak Łukaszeenka ,tylko nie Sowieckiego Sojuza, ale Eurosojuza.

    Odpowiedz
  • AA(2017-11-03 13:39) Zgłoś naruszenie 4915

    tow. Balcerek: "zalecam natychmiastowe schłodzenie gospodarki i zwiększenie bezrobocia"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-11-03 13:38) Zgłoś naruszenie 3716

    Gdyby trzecią kadencję rządziła koalicja nieboszczka, nie byłoby powodu do narzekań i szukania "efektów Putina". Guru jest coraz bardziej żałosny i pomyśleć, że to dopiero połowa kadencji

    Odpowiedz
  • Efekt Balcerowicza(2017-11-03 13:32) Zgłoś naruszenie 4714

    Profesorowie wyzszych uczelni, czyli zawodowi koledzy Prof. Balcerowicza, walcza o wprowadzenie dla nich stanu spoczynku, bo " nie beda zyc w ubostwie na starosc". ---- A 70-80% obecnych emerytow moze?

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2017-11-03 13:31) Zgłoś naruszenie 29

    Nie jest ważne kto to mówi, ale fakt istnienia nagiego króla jest niezaprzeczalny. Idziemy w stronę dyktatury.

    Odpowiedz
  • "Efekt Balcerowicza"(2017-11-03 13:19) Zgłoś naruszenie 3713

    "Efekt Balcerowicza" najlepiej widac na przykladzie wysokosci emerytur i algorytmu waloryzacji swiadczen. Obecnie srednia emerytura znajduje zaledwie 30% nad progiem ubostwa i wykluczenia spolecznego liczonego metoda Eurostatu, a minimalna emerytura ponizej 33% tego progu. ------ Gdyby nie rozdawnictwo PiS gwarantowane minimalne swiadczenie emerytalne znajdowaloby sie znacznie ponizej 50% progu ubostwa i wykluczenia spolecznego.

    Odpowiedz
  • dziadek Franek(2017-11-03 13:00) Zgłoś naruszenie 7530

    Tak się dziwnie złożyło, że wszyscy zapomnieli, że to były wykładowca w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR.,Jeszcze przed ukończeniem studiów tj. w 1969 roku młody Leszek Balcerowicz zgłasza akces do PZPR i po rocznym stażu zostaje przyjęty w poczet członków tej „prestiżowej” organizacji (nr legitymacji 6165). Rozpoczyna karierę „naukową” na SGPiS („naukową” w cudzysłowie, ponieważ podobno treść jego twórczości z tego okresu nie nadaje się do przytaczania). W roku 1978 jego kariera wchodzi w nowy okres. Zaproponowano mu wyższe stanowisko w nowym miejscu pracy. Ofertę przyjmuje i podejmuje pracę w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Efekt Rycha i Zdzicha już znamy....(2017-11-03 12:53) Zgłoś naruszenie 5433

    Tym panom dziekujemy.... Oni razem odpowiadają za rozszczelnienie państwa polskiego.... dziurawe było jak sito dziada

    Odpowiedz