statystyki

Andrysiak: Samospalenie, czyli faux pas [OPINIA]

autor: andrzej andrysiak28.10.2017, 17:30
Andrzej Andrysiak

Andrzej Andrysiakźródło: DGP

Ta cisza jest szokująca nawet jak na standardy naszego rozkonsumowanego społeczeństwa. Samospalenie Piotra S. winno wyprowadzić nas z równowagi, wstrząsnąć, zmusić do dyskusji, kłótni, sporów, a my milczymy. Odwróciliśmy wzrok, mamrocząc pod nosem, że taki czyn można rozpatrywać tylko w kategoriach psychiatrycznych. My – media, my – społeczeństwo. A przecież Piotr S. dokonał aktu politycznego. Napisał manifest, w którym wyjaśnił powody swojej decyzji, następnie podpalił się na placu pod Pałacem Kultury w Warszawie. Świadomie. Poszedł śladami buddyjskiego mnicha Thich Quang Duca, Ryszarda Siwca, Jana Palacha.

Co się z nami stało? Zdziczeliśmy czy może jego czyn zbyt nas przeraził, bo wepchnął z powrotem do kategorii krajów trzeciego świata? Przecież w tych normalnych nikt nie dokonuje samobójstwa w obronie demokracji.

Problem z informowaniem

Co państwo wiedzą o tym zdarzeniu? Coś tam, gdzieś tam, było. Jedni napisali relację, inni spytali psychiatrów, ale przecież emocji wielkich nie ma. Na czołówki gazety (poza jednym wyjątkiem) czy serwisów telewizyjnych ten news nie trafił. To nie mama Madzi, której historię telewizje relacjonowały 24 godziny na dobę, to nie Jarosław Kaczyński krzyczący z mównicy sejmowej o zdradzieckich mordach. O, to dopiero były wydarzenia. Kadry pokazywane dziesiątki razy dziennie, słowa rozebrane do naga, egzegezy w mediach, komentatorzy spierający się z uporem i zacięciem o sens, znaczenie i konsekwencje. A to? Samospalenie? Dziś, u nas? Przecież my normalny kraj (to jedna strona), przecież to nie wypada (druga). Jakby Piotr S. popełnił faux pas.

Prorządowe media jeszcze można zrozumieć, w tej narracji to „ofiara propagandy totalnej opozycji” i szaleniec, prawicowy internet też idzie po linii i nominuje Piotra S. do nagrody Darwina (antynagroda dla ludzi, których śmierć jest wynikiem głupoty). Ale pozostali? Gdy Dominika Wielowieyska, dziennikarka „Gazety Wyborczej” i TOK FM, proponuje na Twitterze, by tego „tragicznego i smutnego wydarzenia przed Pałacem Kultury i Nauki w ogóle nie rozpatrywać w kategoriach politycznych”, w głowie pojawia się wielki znak zapytania. Większy niż sam Pałac Kultury. Bo niby w jakich innych?

Symptomatycznie zatytułowano informację w branżowym serwisie Press.pl. „Dziennikarze mają problem z informowaniem o samospaleniu w centrum Warszawy”. Jaki problem? Nie mogą dotrzeć do źródeł? Embargo? Brak informacji? Nie, oni mają problem, czy o tym informować. O tym, że rząd – obojętne który – wychodzi i mówi, że zrobi, za miesiąc znów wychodzi i za dwa kolejne także – nie mają, a tu mają. Gadanie ważniejsze niż fakt? Tak właśnie wychodzi.

Największe media potraktowały ten temat per noga, przypomnijmy więc najpierw fakty. Jest czwartek, 19 października. Relacjonuje Paulina Piechna-Więckiewicz, radna Warszawy (cytat za Oko.press):


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (12)

 • Bert(2017-10-28 19:33) Zgłoś naruszenie 3511

  Tania, dęta propaganda Andrysiak...

  Odpowiedz
 • antytotalny(2017-10-28 20:42) Zgłoś naruszenie 2912

  Może społeczeństwo ma totalnych za idiotów? Tak naprawdę w Polsce nie dzieje się nic takiego, by się targać na swoje życie, czy mordować innych w imię wolności i demokracji.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Kłamstwa targowickie już się wypaliły w UE(2017-10-29 16:35) Zgłoś naruszenie 208

  ..to są powody do samospalenia. Polska miała upaść po dojściu PIS do władzy, a tu Andrysiakowi na złość gospodarka rośnie, Złodziei reprywatyzacyjnych się chwyta. Reforma sądownictwa w trakcie realizacji, SB/UB rozlicza się, to paru tabloidom nerwy puszczają i szukają męczenników. A Polska rośnie w siłę, a Polakom się żyje dostatnio , więc krew zalewa. wybiórcze i springery, które wypaliły paru lemingom mózgi do tego stopnia ,ze targają si.e na własne życie tyle ,że to z nienawiści nabytej z tych właśnie targowickich i ziejących nienawiścią do państwa polskiego mediów. mediów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Spalę się (ze wstydu za tabloidów) bo jak tu żyć(2017-10-29 16:52) Zgłoś naruszenie 209

  -okradać państwa nie pozwalają, szarą strefę wypalają ogniem i mieczem, przywrócili ludziom wiek emerytalny, likwidują bezrobocie i biedę, budżet historyczny, Polacy powoli wracają do ojczyzny, demokracja wzorcowa, szKODników na ulicach nie pałują - no nic, tylko się spalić wypada.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mec. Janusz(2017-10-30 10:08) Zgłoś naruszenie 159

  Człowiek był chory psychicznie, leczył się. Tu jest źródło jego tragicznego czynu. Choroba. Ale polityczne hieny sobie nie odpuszczą. Uznają, że trup zmarłego tragicznie człowieka świetnie nadaje się do nawalania na rząd. Obrzydliwe.

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-10-29 13:18) Zgłoś naruszenie 155

  Faux pas? To raczej niezbyt zręczne sformułowanie w tej sytuacji, ale jeżeli w tych kategoriach chce pan rozpatrywać takie wydarzenia, to tak. Targnięcie się na swoje życie jest tragedią, to fakt nie podlegający dyskusji. Jeżeli jednak chcemy do całego wydarzenia doklejać konteksty polityczne, utrzymując, że człowiek ten był zdrowy i pełni świadomy sytuacji w kraju, to trzeba przyjąć, że świadomie wybrał czas i miejsce swojego czynu. Proszę zatem odpowiedzieć: Czego można bronić w cieniu symbolu jakim jest PKiN, do niedawna w oficjalnych dokumentach im. J.Stalina? Wielu ludzi dostrzega ten dysonans, nawet ci którzy chcieli by mieć ofiarę - symbol na swoich sztandarach, pan nie?

  Odpowiedz
 • Taka karma, niszczyć państwa i narody(2017-10-29 23:33) Zgłoś naruszenie 155

  Soros płaci i wymaga, tak jak Springer. Warto by co jakiś czas pomyśleć i zastanowić się czy pisząc pewne teksty nie działamy na własną zagładę tożsamości. Bo kim chcemy być ? -obywatelami świata - bezimiennymi, bo w tej masie wielomiliardowej bez własnych korzeni będziemy może zadowolonymi, ale tylko niewolnikami bez zasad , duchowości i cech człowieczeństwa. Więc kim będą nasze pokolenia jak już dziś taki Soros daje 18mld $ by nie przetrwały prochy i pamięć po naszych przodkach, to czy nasze przyszłe pokolenie ma również zapomnieć o nas. Tego chcemy. ... Zemsta Boga będzie "słodka". a raczej mdła jak rozkładające się zwłoki zdrajcy własnej tożsamości. Wiara w szatański raj totalnej ułudy i dobrobytu urojonego przysłoni naszym zstępnym sens dalszego istnienia samodzielnie i staniemy się niczym bydło hodowlane z pasterzami typu Soros i sp-ka NWO. Tylko ilu "nas" wtedy zostanie po efekcie rewolucji robotyzacyjnej i dyktaturze naukowej, gdzie powyżsi nowi marksistowcy bogowie utopii będą nową religią i opium , opium genetycznie zmodyfikowanego niewolnika bez własnej woli, bezwolnego stwora bo już nie człowieka. Tak sobie pościelimy , bo nie rozumiemy jak szybko upływa czas apokalipsy.

  Odpowiedz
 • Młody pelikan(2017-11-01 21:39) Zgłoś naruszenie 32

  Cisza bo nikt nie nagrał. W hieno-mediach bez drastycznego obrazu to nie miało prawa się przebić. Zdjęcie palącego się Thích Quảng Ðứca wykonane przez Malcolma W. Brownea (uprzedzonego dzień wcześniej) zostało wyróżnione nagrodą World Press Photo za rok 1963. Ryszarda Siwca na żywo oglądało 100 tys. osób. i zachowały się oryginalne nagrania filmowe. Brutalna prawda jest taka, że gdyby zadbał o stronę audiowizualną media coś by z tego ukręciły.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie