Andrysiak: Czemu Polacy nie protestują przeciwko PiS? Bo pragmatyzm to nasza nowa religia

autor: Andrzej Andrysiak22.10.2017, 10:00
Andrzej Andrysiak,  zastępca redaktora naczelnego DGP

Andrzej Andrysiak, zastępca redaktora naczelnego DGPźródło: DGP

Dlaczego Polacy masowo nie podnoszą hardo głów przeciw PiS-owskiej władzy? Bo dorośli. Zeuropeizowaliśmy się, jesteśmy Zachodem z krwi i kości, do bólu. A zachodnie społeczeństwa kalkulują. Pragmatyzm to nasza religia. 

Trwają wielkie łowy. Jak kraj długi i szeroki opozycyjni myśliwi tropią zwierzynę. Węszą u socjologów, politologów, co bardziej zawzięci zaglądają do gabinetów psychiatrów w nadziei, że to w narodowej podświadomości kryje się odpowiedź na pytanie: „Dlaczego temu pisu nie spada”? Bo przecież jakieś racjonalne wyjaśnienie musi być. Nie może być tak, że naród uległ zbiorowej hipnozie, że nie widzi, jak wiele złego ci niecni PiS-owcy robią. Co się z nami stało?

Naród przygląda się tym zmaganiom jednym okiem, bo swoje już przeżył i nie takich łowczych widział. Opozycja deliberuje, rwie włosy z głowy, zamiast pomaszerować do biblioteki, zamówić „Uległość” Michela Houellebecqa, potem wyłączyć smartfona, wylogować się z fejsa i przeczytać od deski do deski.

Bo tam jest odpowiedź. W wartko opowiedzianej, prostej historii o tym jak Francja dostała się w objęcia charyzmatycznego, muzułmańskiego prezydenta, który powoli wprowadził tam miękką republikę islamską. Jak mu się udało? Po prostu: Francuzi byli zbyt zblazowani, by zareagować.

Skądś to znamy, prawda?


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (40)

  • były leming(2017-10-23 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    bo nikt nie chce powrotu PełOwskich geszefciarzy. Tego złodziejstwa, dziadostwa i pseudo-państwa, a jednocześnie raju dla cwaniaczków, swojaków i przeróżnych kast. Gdyby opozycja była normalna to i PISiakom by spadało, ale kto normalnie zadeklaruje, że chce głosować na PełO czy Nowośmieszną? Tylko najbardziej otumanione lemingi i geszefciarze oderwani od koryta.

    Odpowiedz
  • Polak(2017-10-23 10:29) Zgłoś naruszenie 10

    stkoro nie protestują, to znaczy że popierają, co widać z sondaży, a autor niech się nie wysila i niech nie obraża Polaków

    Odpowiedz
  • suweren(2017-10-23 08:41) Zgłoś naruszenie 20

    BO PO (TAK JAK WSZYSCY POPRZEDNICY) PRZEZ 8 LAT UDAWAŁO, ZE NIE MA MAFII PREZESÓW SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH? BO PITERA NIE WALCZYŁA Z KORUPCJĄ?

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-10-22 23:17) Zgłoś naruszenie 10

    Bo PiS jeszcze nie zrównał się z PO i PSL w okradaniu obywateli .

    Odpowiedz
  • Y(2017-10-22 18:20) Zgłoś naruszenie 57

    Chyba będzie premia dla autora, gratuluję. Niemiecki wydawca Axel Springer jest z pewnością usatysfakcjonowany

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nigdy więcej PO i ich układów,mamy prosty przykład(2017-10-22 18:15) Zgłoś naruszenie 125

    w Płocku.Rz adzą dla siebie,wtykając coraz nowsze buble w placówki miejskie i tak podatnik za to zapłaci.W jednym ze żłobków zatrudnili psycholog na 1/8 etatu,bagatela za 2000 zł,w drugim koleżankę partyjną fizjoterapeutkę i.t.p.Nie mówiąc o zarządzaniu,gdyż komisja rozjemcza radnych ma co robić,wina tkwi w nieudolności dyrektorów zarządzających tymi placówkami.

    Odpowiedz
  • żenująca tragifarsa pismaka stroniczego,niczego (2017-10-22 17:43) Zgłoś naruszenie 56

    nie dokona w prawie majestatu obywaielskiego dla życia społecznego w zdrowiu i bez zmartwień o lepsze jutro.PIS nam obywatelom to zabezpiecza na długooooooooo.

    Odpowiedz
  • Basia z Warszawy studentka(2017-10-22 17:32) Zgłoś naruszenie 209

    Po co Polacy mają protestować? Mamy dobry RZĄD, dobrego PREZYDENTA, dobrą PREMIER. W imię czego mamy protestować? Mieliśmy partię, która rządziła nami przez 8 lat. Mieliśmy partię, która podniosła wiek emerytalny do 67 roku życia dla kobiet i mężczyzn, mieliśmy partię, która podniosła VAT do 23 procent na artykuły dziecięce, ba, nawet ta złodziejska partia, czyli Platforma Obywatelska obniżyła zasiłki pogrzebowe z 6 do 4-ch tysięcy złotych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • R17(2017-10-22 17:24) Zgłoś naruszenie 166

    Lewackie bzdety z kanapy.... Idz pan do ludzi i pogadaj. PIS zepsuł dzialanie mafiii reprywatyzacyjnej, vatowskiej itd

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sondor(2017-10-22 16:32) Zgłoś naruszenie 713

    Nic tak nie dyscyplinuje społeczeństw jak strach - strach o pracę, o otrzymywane profity, o zachowanie stabilizacji życiowej, o zdrowie i wiele innych dziedzin. Tak, strach to jest to, co PIS wykorzystuje nie chwaląc się tą bronią. Zachowawczy nurt Polaków przezwycięża te "niby zmiany" na lepsze które forsuje PIS, jak już dopnie swego i zacznie "przykręcać śrubę " Polakom to obudzenie z tego letargu politycznego będzie bardzo bolesne, gorsze nawet od obudzenia się z ręką w nocniku - tak, tak Polacy to nas czeka!!!

    Odpowiedz
  • xxx(2017-10-22 15:01) Zgłoś naruszenie 1930

    PiS utrafiło w najniższe instynkty Polaków - lenistwo, kombinatorstwo, sprzedajność zawiść, mściwość kołtuństwo, obłudę i jak widać uzbierało mu się elektoratu niemało.

    Odpowiedz
  • JOZEK(2017-10-22 14:56) Zgłoś naruszenie 1913

    SZANOWNY PANIE CZY MA PAN ROWNO PODSUFITEM

    Odpowiedz
  • obserwaror (2017-10-22 14:22) Zgłoś naruszenie 4025

    Tendencyjny artykuł!! Po co uczciwi ludzie mają protestować przeciwko dobrym rządom?!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kazimierz Kolebuk(2017-10-22 13:39) Zgłoś naruszenie 2711

    Zbyt płytka diagnoza. Nie chciałbym twierdzić, że autor wyciąga wnioski na podstawie własnego i osobistego doświadczenia. Bo problem jest i to bardzo poważny. Upadają wartości, brak zaangażowania elit i brak tychże elit; niskie i płytkie wykształcenie oraz brak wszechstronnej wiedzy, zwyczajny egoizm i tumiwisizm; brak zrozumienia istoty życia w społeczeństwie; brak podstaw i nawyków społeczeństwa obywatelskiego. Tkwi w nas komuna. Prawie, jak na Białorusi. Mogę tak pisać i pisać. Autor popisuje się swoim geniuszem i wskazuje jedną cechę wspólną dla większości Polaków: pragmatyzm. To wcale nie jest takie proste. Polaków jest około 38 mln - każda istota jest inna i każda kieruje się wieloma pobudkami (w skrócie myślowym). Ocena zachowań społecznych, ich diagnoza i zrozumienie wymaga żmudnych i wielopłaszczyznowych badać. Spłycanie tematu to pogarda dla czytelnika.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2017-10-22 13:26) Zgłoś naruszenie 4828

    A dlaczego niby Polacy mieliby protestować przeciwko rządowi PIS - przecież to byłoby absurdalne. Złodziejom , naciągaczom, oszustom, kłamcom się pogarsza , uczciwym się polepsza, to chyba w ogólnym rachunku dobrze.

    Odpowiedz
  • DO CELI(2017-10-22 12:56) Zgłoś naruszenie 2521

    do celi niy do koryta sprzedawcyki POLSKI

    Odpowiedz
  • do celi(2017-10-22 12:55) Zgłoś naruszenie 2336

    peło to dno psl tez

    Odpowiedz
  • NiewidocznyN(2017-10-22 12:54) Zgłoś naruszenie 5927

    Musialbym byc pseudo inteligentem zeby protestowac przeciwko m.in. obnizeniu wieku emerytalnego lub vatu, pragnacym powrotu wyzysku i afery goniacej afery. Zalosna jest narkomanska bezwstydna walka o koryto ktora toczy upadla lewica.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • czerepach(2017-10-22 12:50) Zgłoś naruszenie 5719

    Polacy chcą widzieć szajkę złodziei w kryminale. I to wystarczy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ?(2017-10-22 12:47) Zgłoś naruszenie 468

    Drogi Autorze może nie każdemu się podobały poprzednie rządy . To, że czyjeś zdanie z różnych powodów już tak się nie liczy jak kiedyś to nie jest brak demokracji tylko zmiany. Każdy jest tak wielki jak jego ostatni sukces . Serc nie zdobywa się wrzaskiem i wyciem tylko ... A zaufaniem jest jeszcze gorzej .

    Odpowiedz