statystyki

Wstydliwy popyt na węgiel z Donbasu

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska17.10.2017, 07:43; Aktualizacja: 17.10.2017, 08:31
węgiel kamienny -surowce

"Chodliwy towar" na polskim rynkuźródło: ShutterStock

Bywa, że do rejestrów rosyjskich kolei RŻD zamiast faktycznych odbiorców trafiają słupy.

Donbaski antracyt to chodliwy towar na polskim rynku. Z dokumentów, do których dotarł DGP, wynika, że już po wybuchu wojny w Zagłębiu Donieckim miał on w naszym kraju przynajmniej kilkunastu odbiorców. Co ciekawe, nie wszyscy zostali wpisani w listy przewozowe rosyjskich kolei RŻD.

Firma Carbo-Sped z Małaszewicz. To do tej miejscowości koleją przez Białoruś przyjeżdża najwięcej surowca. Według dokumentów RŻD, które są w naszym posiadaniu, tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku firma została aż dziewięciokrotnie wpisana jako odbiorca donbaskiego paliwa. Dostawcą była rosyjska firma Ugolnyje Tiechnołogii Ołeksandra Melnyczuka, byłego wiceministra energetyki samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), którego węglowe interesy opisujemy w DGP od 4 października. Łączna ilość paliwa przywieziona do Carbo-Spedu w styczniu i lutym to 4781,2 t w cenie od 80 do 100 dol. za tonę. – Jesteśmy agencją celną, a nie importerem, jednak bardzo często jesteśmy wpisywani jako odbiorca końcowy – słyszymy w Carbo-Spedzie. Finalnego agencja oczywiście nie może nam ujawnić.

W materiałach RŻD figuruje również opisywany już przez nas zielonogórski Carbo Holding. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku miał odebrać 3929,2 t antracytu z Donbasu, dostarczonego przez Ugolnyje Tiechnołogii, ale też Donugoltriejd i Torgowyj Dom PTO. W ubiegłym tygodniu Grzegorz Jodko, członek zarządu Carbo Holdingu, z którym spotkaliśmy się w Zielonej Górze, zapewniał nas, że jego firma nie ma żadnych powiązań z firmami Melnyczuka ani węglem z Donbasu. W czwartek spytaliśmy o tę sprawę ponownie drogą e-mailową, powołując się na dokumenty RŻD, które w międzyczasie otrzymaliśmy. Tym razem bez odpowiedzi.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie