statystyki

Prezydent Duda 2020? Tym razem nie ma z kim przegrać

autor: Grzegorz Osiecki10.10.2017, 07:34; Aktualizacja: 10.10.2017, 07:49

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Najnowszy sondaż prezydencki na panelu badawczym Ariadna jest korzystny dla PiS i Ruchu Kukiz’15, a pesymistyczny dla większej części opozycji. Na jego podstawie o reelekcję może być spokojny prezydent. Mimo to jego rzecznik zachowuje ostrożność. – Prezydent skupia się na rzetelnym wykonywaniu swoich codziennych obowiązków. Do sondaży podchodzi z odpowiednim dystansem. Zwłaszcza jeśli dotyczą one wydarzeń, które będą miały miejsce za 2,5 roku – komentuje Krzysztof Łapiński.

Zawetowanie ustaw dotyczących KRS i SN pokazało odrębność Andrzeja Dudy od PiS, co paradoksalnie pomogło w sondażach i prezydentowi, i jego byłej partii, której poparcie też ostatnio rośnie. Zdaniem politologa Rafała Chwedoruka Polacy doceniają wprowadzane do tej pory zmiany. – Mniej zamożni dostrzegają wagę stabilizacji. Jesteśmy skoncentrowani na dyskusji o sądownictwie, ale właśnie wchodzi w życie obniżenie wieku emerytalnego, które proponował Andrzej Duda, co było głównym paliwem politycznym PiS od 2012 r. Działa 500 plus, weszła też w życie reforma edukacji, co także podobało się elektoratowi partii – wylicza politolog.

Mocne poparcie dla Dudy to niezbyt dobre wiadomości dla kandydatów opozycji. Najlepsze notowania wśród nich ma Donald Tusk. Zdaniem Chwedoruka to efekt m.in. sporów w opozycji, a także działań komisji weryfikacyjnej, której polityczne ostrze wymierzone jest w Hannę Gronkiewicz-Waltz, wiceszefową PO i partyjną sojuszniczkę Tuska. Rzecznik PO Jan Grabiec inaczej tłumaczy wynik byłego szefa partii. – To efekt tego, że Donald Tusk nie jest aktywny w polskiej polityce.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • krzych(2017-10-10 10:09) Zgłoś naruszenie 92

  Prezydent Komorowski Też nie miał z kim przegrać-a życie pokazało inaczej -nie chwalmy dnia przed zachodem słońca stare lecz mądre .

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-10-10 09:33) Zgłoś naruszenie 56

  Duda , to taka sama agentura , jak POprzednicy - równie zaangażowany w eksterminację polskich obywateli .

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2017-10-10 10:39) Zgłoś naruszenie 46

  Odpowiadam na pytanie zawarte w tytule: Przegra z własną żoną, którą dusi ten "układ", a która próbuje z niego uciec, bo jako osoba rozważna i myśląca, wyczuwam, jest przerażona. Z mojej oceny, jej postawa to "niemy krzyk", więc porównuję ją do ofiary przemocy w rodzinie.

  Odpowiedz
 • Jozef(2017-10-10 10:38) Zgłoś naruszenie 35

  A czy pan Marian Kowalski był w tej waszej ankiecie , sondażu ??? Na portalu ewybory, gdzie jest ujęty , już tak wesoło Prezydent obecny nie ma

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ale ...(2017-10-10 13:56) Zgłoś naruszenie 12

  .... nie wygra ! Ktoś kto łamie Konstytucję wygrać nie może, to oczywista oczywistość.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie