Gwóźdź do politycznej trumny Martina Schulza

autor: Maciej Miłosz10.10.2017, 07:34; Aktualizacja: 10.10.2017, 07:47
W grudniu ma się odbyć zjazd, podczas którego ma dojść do wyborów i obsadzenia funkcji m.in. przewodniczącego partii

W grudniu ma się odbyć zjazd, podczas którego ma dojść do wyborów i obsadzenia funkcji m.in. przewodniczącego partiiźródło: PAP
autor zdjęcia: FRIEDEMANN VOGEL

W niedzielę w Dolnej Saksonii odbędą się wybory regionalne. Jeśli socjaldemokracja je przegra, szef partii może stracić stanowisko.

Niedzielny wieczór może być dla byłego przewodniczącego europarlamentu jeszcze trudniejszy niż gorzka pigułka, którą musiał przełknąć po wyborach do Bundestagu. Nieco ponad dwa tygodnie temu SPD uzyskała najgorszy wynik w powojennej historii (20,5 proc. głosów), ale o dymisji Martina Schulza zbyt głośno w szeregach socjaldemokratów na razie nie mówiono. Dyskutowano nad jego zapowiedzią o przejściu do opozycji. SPD będzie bowiem największą partią opozycyjną, a nie – jak obawiało się wielu komentatorów – skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec.

Zapowiedzi o twardej opozycyjności mogą jednak nie wystarczyć, by Schulz przetrwał. Jeśli lewica nie wygra wyborów do parlamentu krajowego w Dolnej Saksonii, pozycja niedoszłego kanclerza osłabnie. – W ramach wewnętrznych przetasowań, które już obserwujemy w SPD, kolejna porażka wyborcza partii może być wykorzystana przez jego przeciwników. Trudno ocenić, czy już teraz dojdzie do próby obalenia jego przywództwa – stwierdza dr Agnieszka Łada, dyrektor Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych. Krótko po wyborach parlamentarnych na szefową frakcji SPD w nowym Bundestagu namaszczona została Andrea Nahles, minister pracy w ustępującym właśnie rządzie Angeli Merkel.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie