statystyki

Nobel za ekonomię szturchania

autor: Łukasz Wilkowicz10.10.2017, 07:34; Aktualizacja: 10.10.2017, 07:46
Teoria szturchania jest wykorzystywana w budowie systemów emerytalnych.

Teoria szturchania jest wykorzystywana w budowie systemów emerytalnych.źródło: ShutterStock

Decyzja o przyznaniu nagrody Richardowi H. Thalerowi to wsparcie dla... planów wicepremiera Mateusza Morawieckiego dotyczących oszczędzania na emeryturę.

– Postaram się wydać nagrodę w możliwie najmniej racjonalny sposób – taką żartobliwą deklarację złożył w trakcie wczorajszej konferencji tegoroczny laureat ekonomicznego Nobla (a właściwie nagrody szwedzkiego banku centralnego) Richard H. Thaler. Było to jednak jak najbardziej na temat. – Tegoroczna nagroda dotyczy rozumienia psychologii ekonomii – mówił Goran K. Hansson, sekretarz generalny Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Pytany, co uważa za swoje najbardziej istotne osiągnięcie, Thaler mówił: – Najbardziej istotna lekcja to stwierdzenie, że podmioty gospodarujące to ludzie i że modele ekonomiczne powinny brać to pod uwagę.

Thaler to wykładowca Uniwersytetu w Chicago. Znany jest z teorii szturchania, czyli tworzenia np. w polityce gospodarczej takich bodźców, które skłaniają ludzi do podejmowania bardziej korzystnych decyzji. – Był pionierem w uwzględnianiu psychologii w analizach ekonomicznych. Przez ostatnie cztery dekady pokazywał, jak określone aspekty psychologii w sposób trwały wpływają na decyzje ekonomiczne. Jego praca pomogła w tym, że ekonomia behawioralna stała się częścią głównego nurtu tej nauki i przyczyniła się do tworzenia lepszej polityki gospodarczej – podkreślano w uzasadnieniu.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie