statystyki

Nobel za ekonomię szturchania

autor: Łukasz Wilkowicz10.10.2017, 07:34; Aktualizacja: 10.10.2017, 07:46
Teoria szturchania jest wykorzystywana w budowie systemów emerytalnych.

Teoria szturchania jest wykorzystywana w budowie systemów emerytalnych.źródło: ShutterStock

Decyzja o przyznaniu nagrody Richardowi H. Thalerowi to wsparcie dla... planów wicepremiera Mateusza Morawieckiego dotyczących oszczędzania na emeryturę.

– Postaram się wydać nagrodę w możliwie najmniej racjonalny sposób – taką żartobliwą deklarację złożył w trakcie wczorajszej konferencji tegoroczny laureat ekonomicznego Nobla (a właściwie nagrody szwedzkiego banku centralnego) Richard H. Thaler. Było to jednak jak najbardziej na temat. – Tegoroczna nagroda dotyczy rozumienia psychologii ekonomii – mówił Goran K. Hansson, sekretarz generalny Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Pytany, co uważa za swoje najbardziej istotne osiągnięcie, Thaler mówił: – Najbardziej istotna lekcja to stwierdzenie, że podmioty gospodarujące to ludzie i że modele ekonomiczne powinny brać to pod uwagę.

Thaler to wykładowca Uniwersytetu w Chicago. Znany jest z teorii szturchania, czyli tworzenia np. w polityce gospodarczej takich bodźców, które skłaniają ludzi do podejmowania bardziej korzystnych decyzji. – Był pionierem w uwzględnianiu psychologii w analizach ekonomicznych. Przez ostatnie cztery dekady pokazywał, jak określone aspekty psychologii w sposób trwały wpływają na decyzje ekonomiczne. Jego praca pomogła w tym, że ekonomia behawioralna stała się częścią głównego nurtu tej nauki i przyczyniła się do tworzenia lepszej polityki gospodarczej – podkreślano w uzasadnieniu.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie