statystyki

Chcecie odsunąć PiS? Zróbcie mu PiS plus

autor: Rafał Woś08.10.2017, 19:37; Aktualizacja: 08.10.2017, 19:37
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Mamy was, naiwniacy! Mamy was, obrońcy fałszywej tezy o socjalnym PiS! Teraz już nie umkniecie! Wyszły na jaw wasze wszystkie kłamstwa. Taki tekst słychać ostatnio z narastającą regularnością. Głównie z kręgów antypisowskiej opozycji.

Ci, którzy go wygłaszają, nie rzucają słów na wiatr. Najczęściej faktycznie potrafią pokazać jakiś dymiący rewolwer, który świadczy, że PiS ma w nosie sprawy świata pracy albo słabych czy wykluczonych. Ostatnio były to na przykład przecieki, że w projekcie nowego kodeksu pracy pojawi się zapis umożliwiający skrócenie płatnego urlopu dla pracownika. Wcześniej był najem instytucjonalny, czyli nowa wymyślona przez posłów PiS konstrukcja prawna ułatwiająca (bez zgody sądu) eksmisję lokatorów na bruk. Uchwalona latem przy okazji przygotowań do realizacji programu „Mieszkanie plus”.

Wszystko to są przykłady prawdziwe i celne. Czy jednak grzebią na wieki wieków tezę, jakoby partia Kaczyńskiego widziała sprawy z bardziej niż poprzednicy prospołecznej (lewicowej?) perspektywy? A ponadto, czy grzebią przekonanie, że socjalność PiS była tylko maską przywdzianą na czas wyborów parlamentarnych w 2015 r. (w 2005 r. zresztą także). Zza której w końcu wyszła prawdziwa (nielewicowa przecież) gęba polskiej prawicy. Moim zdaniem na to pytanie nie da się sensownie odpowiedzieć. A to dlatego, że jest ono źle postawione. Nie poprowadzi nas bowiem do niczego poza potwierdzeniem już dawno ugruntowanych przesądów na temat partii rządzącej. Dużo pożyteczniej byłoby dla anty-PiS-u oraz nie-PiS-u (czyli dla dwóch coraz łatwiejszych do wyodrębnienia odmian polskiej opozycji) zauważyć za to inną fundamentalną prawdę o polskiej polityce. Brzmi ona tak: Na naszym ubitym przez lata neoliberalnym klepisku każda część politycznego establishmentu jest tak socjalna, jak okoliczności, które ją do tego zmuszają. A że ostatnio nie zmuszają? To i socjalnego PiS od dobrych paru miesięcy zdecydowanie mniej!

Mówiąc w uproszczeniu: PiS wygrał wybory w 2015 r., bo zrobił socjalny blitzkrieg. Z 500 plus w roli wunderwaffe. Siłą rozpędu dorzucając do tego jeszcze załatwienie sprawy godzinowej stawki minimalnej. Ale po kilku miesiącach (połowa 2016 r.?) prawica zaczęła się orientować, że opozycja na polu socjalnym została daleko, daleko w tyle. PiS wrzucił więc na luz. I czeka. Bo nic nie musi.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • Nie pomogą IM media, wystarczyło nie kraść(2017-10-09 07:52) Zgłoś naruszenie 146

  Politycznym idiotom pozostała frustracja i obrona wartości PRL, czyli kto kradnie ten nasz, kto biduje to Naród. I Naród się Wam odpłacił POSTKOMUN A BOLSZEWICKA. Reprywatyzacja Polski, a nie socjal PIS .Polskę stać na to - wystarczy nie kraść. Ludzie się połapali i dziś żadne lewackie media im wody z mózgu nie zrobią,

  Odpowiedz
 • Wypłozz(2017-10-08 21:48) Zgłoś naruszenie 1123

  Polak to głupi człowiek.nie umie się zjednoczyć.kasa która dał pis doprowadzi do wewnętrznej wojny.to tylko kwestia czasu

  Odpowiedz
 • Chyba p.Woś czegoś nie kuma ?(2017-10-09 08:01) Zgłoś naruszenie 1110

  To afery i reprywatyzacja Polski pokazała Polakom jak się ich traktuje za PO-PSL. Socjal to dzięki polityce Morawiekiego (Kazczyńskiego) - koniec z okradaniem budżetu -VAT i koniec niekontrolowanego drenażu Polski przez koncerny. To nie tylko socjal p.Woś, to dbałość o budżet i stop złodziejom. Szkoda ,że taki "trybun ludu" inaczej, tego nie kuma.

  Odpowiedz
 • BACH(2017-10-09 12:22) Zgłoś naruszenie 87

  Będzie lepiej jak postbolszewia przestanie kraść. Brawo PIS

  Odpowiedz
 • Wiesława z Radomia(2017-10-09 01:47) Zgłoś naruszenie 316

  Kiedy Prawo i Sprawiedliwość zostanie odsunięte od władzy? Bardzo szybko: JAK PSU **** ZAROŚNIE, A JEST JUŻ TAK MAŁA, JAK 5 GROSZY. Uważam, że Platforma Obywatelska i Nowoczesna powinna cieszyć się.

  Odpowiedz
 • maasa(2017-10-17 10:42) Zgłoś naruszenie 20

  Ten pisk lewactwa jest mi miły dla ucha. Oni ciągle to samo chcą żeby było co było i dalej kraść i oszukiwać. Jedyne na co nie szczędzą grosza to na siebie i PR.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie