statystyki

Polska Fundacja Narodowa będzie mieć nowe cele - w tym upowszechnianie martyrologii i bohaterskich czynów Narodu Polskiego

autor: Tomasz Jóźwik25.09.2017, 07:42; Aktualizacja: 25.09.2017, 08:17
Według nieoficjalnych danych fundacja wydała na trwającą od 8 września kampanię „Sprawiedliwe sądy” od 10 do 19 mln zł

Według nieoficjalnych danych fundacja wydała na trwającą od 8 września kampanię „Sprawiedliwe sądy” od 10 do 19 mln złźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Przemek Wierzchowski Agencja Gazeta

Jeszcze nie ucichł skandal związany z kampanią „Sprawiedliwe sądy”, a już realizująca ją za pieniądze akcjonariuszy spółek z udziałem Skarbu Państwa Polska Fundacja Narodowa zmienia statut i szykuje swoim darczyńcom kolejne niespodzianki.

Z dokumentów znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sądowym Polskiej Fundacji Narodowej wynika, że w najbliższym czasie PFN będzie miała nowe kierunki działania. Promowanie Polski za granicą spadnie na dalszy plan.

Zmiana priorytetów

„Celem fundacji jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, kulturalna, w następującym zakresie: podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, a w szczególności upowszechniania w kraju i za granicą wiedzy o historii Rzeczpospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej, a także upowszechniania martyrologii i bohaterskich czynów Narodu Polskiego”. Tak brzmi wymieniony na pierwszym miejscu jeden z nowych celów działania. Dotychczas rząd PiS wielokrotnie podkreślał, że fundacja została powołana do promowania Polski za granicą. To zadanie nie zniknie ze statutu PFN, ale spadnie w hierarchii.

Zapytaliśmy fundację i nadzorujące ją Ministerstwu Kultury, jakie są powody zmian. „Zgodnie z ustawą o fundacjach, w ramach nadzoru fundacja składa corocznie właściwemu ministrowi sprawozdanie ze swojej działalności, instytucja nadzorująca nie ustala statutu fundacji. Informujemy również, że to zarząd fundacji kieruje jej działalnością oraz reprezentuje fundację na zewnątrz” – odpowiedział resort kultury.

Ministerstwo nie pisze całej prawdy. PFN jest podmiotem szczególnym, bo w odróżnieniu od większości fundacji wpływ na jej działanie sprawujących władzę polityków nie ogranicza się do funkcji kontrolnych. Na przykład zmiany w statucie, których dokonuje rada fundacji, musi zatwierdzić minister kultury. Bez akceptacji kierującego resortem Piotra Glińskiego nie można dostać się do zarządu ani rady PFN. Minister może także odwołać każdego z menedżerów fundacji.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie