statystyki

Unia do przodu, ale bez rewolucji. Merkel chce zacieśniania integracji

autor: Jakub Kapiszewski21.09.2017, 07:56; Aktualizacja: 21.09.2017, 08:14
Role w polityce europejskiej na niemieckiej arenie politycznej są już mniej więcej rozdane.

Role w polityce europejskiej na niemieckiej arenie politycznej są już mniej więcej rozdane.źródło: ShutterStock

Angela Merkel chciałaby zacieśnienia integracji w Unii, ale powoli, bez gwałtownych zmian. Kierunek polityki europejskiej w trakcie czwartej kadencji kanclerz zależy jednak od tego, kto będzie jej partnerem koalicyjnym.

Jeśli chodzi o politykę europejską, kanclerz od lat nie była w tak komfortowej sytuacji. Poza relatywnie spokojnym początkiem urzędowania Merkel większość czasu na europejskiej arenie w trakcie swoich 12-letnich rządów poświęciła gaszeniu kolejnych kryzysów: finansowego, zadłużeniowego, migracyjnego czy wzrostu (chodzi o trwającą kilka lat stagnację europejskiej gospodarki). Teraz o przyszłości projektu europejskiego może wreszcie pomyśleć na spokojnie.

Nie znaczy to jednak, że kanclerz szykuje dla Europy rewolucję. Wręcz przeciwnie, nawet jeśli szefowa niemieckiego rządu dostrzega konieczność jakiejś reformy Wspólnoty, to raczej na podobnych zasadach, jakimi kieruje się w polityce wewnętrznej: do przodu, ale stabilnie. Podczas dyskusji o przyszłości Unii, która zaczęła się przy okazji obchodów 60. rocznicy utworzenia wspólnot europejskich, często padają argumenty, że Unia potrzebuje ściślejszej integracji. Kanclerz Niemiec – chociaż sama jest orędowniczką tego kierunku – podczas czwartej kadencji będzie raczej temperowała najbardziej federalistyczne plany.

Merkel nie zgodzi się na żadne działania, które miałyby doprowadzić do powstania tzw. unii transferowej, co jest zresztą zapisane w części programu CDU poświęconej polityce europejskiej. W praktyce oznacza to niezgodę na emisję europejskich obligacji, na których wykup w razie niewypłacalności państwa-dłużnika musieliby się zrzucić pozostali członkowie strefy euro.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie