Waszczykowski podkreślał, że spotkania z najważniejszymi osobami w państwie, m.in. Andrzejem Dudą, to bardzo ważna część narady ambasadorów RP. Wcześniej odbyła się podobna rozmowa z marszałkami Sejmu i Senatu - Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim.

Przypomniał, że narada, która ma potrwać do piątku, jest poświęcona problematyce, którą wytycza nasza polityka, nasze priorytety, jak również sytuacja międzynarodowa. "Rozmawiamy więc przede wszystkim o sytuacji w UE - tej sytuacji, którą dyktuje Brexit, odejście wielkiego państwa europejskiego z Unii Europejskiej, ale nie z Europy, a więc rozmawiamy o konsekwencjach tego procesu. Rozmawiamy również o przyszłości UE, o tym jak powinniśmy funkcjonować w Unii, jak powinniśmy ta Unię reformować" - mówił szef polskiej dyplomacji.

Innym tematem dyskusji ma być praca Polski w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak powiedział, Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych to instytucja, na której znów będą spoczywać ważne obowiązki. "Jest kilka sytuacji na świecie, które będą wymagały reakcji Rady bezpieczeństwa, więc znowu mamy przed sobą chińskie przysłowie obyśmy żyli my, dyplomaci, w ciekawych czasach. Na pewno następne czasy będą ciekawe" - uważa szef MSZ.

Spotkanie z ambasadorami ma dotyczyć też polityki polskiej wobec poszczególnych państw i regionów na świecie. "Rozmawiamy o promocji interesów Polski, zarówno kulturalnych, historycznych, jak i naszej Polonii" - dodał minister spraw zagranicznych.

Przypomniał, że w poniedziałek gościem honorowym narady jest szef MSZ Estonii Sven Mikser, a we wtorek - Słowacji Miroslav Lajczak. Naradę zaszczyci ponadto b. ambasador USA i b. podsekretarz stanu w amerykańskim Departamencie Stanu, Daniel Fried, z którym - jak zaznaczył - liczy na rozmowę na temat obecnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i polityce światowej.