Żołnierz Polski zawsze był i pozostanie żołnierzem wolności. Zawsze stanowił przedmiot dumy polskiego społeczeństwa - mówił we wtorek w Łodzi podczas Święta Wojska Polskiego wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

Według niego, to święto jest szczególną okazją do refleksji na miejscem Wojska Polskiego w narodowej świadomości. Jak powiedział, każdy naród i każde państwo darzy - lub powinno darzyć - swoje siły zbrojne szczególnym sentymentem.

"Żołnierze to ci, którzy świadomie i celowo gotowi są złożyć ofiarę ze zdrowia i życia, by realizować w wymiarze międzynarodowym cele swojego narodu i cele swojego państwa. Ofiara jest zawsze taka sama, ale cele, za który jest ona składana, takie same już nie są. Innym celem jest agresja, podbój innego państwa, a innym obrona własnych granic" - mówił.

Wojewoda jest przekonany, że ilekroć żołnierz polski służył pod własnym lub międzynarodowym dowództwem, tylekroć dawał powód do dumy polskiemu społeczeństwu, bo zawsze walczył z tymi, którzy chcieli podporządkować sobie Polskę i Polaków.

Zdaniem wojewody, "żołnierz polski zawsze był i pozostanie żołnierzem wolności".

"Kiedy postrzegamy etos naszych sił zbrojnych, robimy to z naszej własnej, narodowej perspektywy. Nie mniej ważna jest perspektywa międzynarodowa. Broniąc niepodległości narodu i suwerenności polskiego państwa, żołnierz polski bronił i broni dzisiaj w sojuszu północnoatlantyckim międzynarodowego ładu, który gwarantuje suwerenne prawa narodów i tych silniejszych i tych słabszych" - powiedział.

Zanim wojewoda rozpoczął przemówienie, poprosił zgromadzonych o uczczenie minutą ciszy pamięć tragicznie zmarłych łódzkich harcerek przebywających na obozie w Suszu, przez który przetoczyła się w ubiegłym tygodniu nawałnica.

Wtorkowe uroczystości, które odbyły się m.in. przed grobem Nieznanego Żołnierza poprzedziła msza św. Zwracając się do wiernych bp Marek Marczak, administrator archidiecezji łódzkiej, podkreślił m.in., że wojna polsko-bolszewicka z 1920 roku nie była tylko wojną o granice polskiego państwa. "To było wielkie, dziejowe zmaganie o to, czy Polska i Europa zachowają nie tylko byt niepodległościowy, ale czy ocalą swoją tożsamość - religijną, kulturową".

W programie uroczystości Święta Wojska Polskiego znalazły się też: apel pamięci Oręża Polskiego, salwa honorowa, złożenie wieńców i kwiatów oraz defilada kompanii honorowych.

Mieszkańcy Łodzi mogą też wziąć udział w pikniku militarno-historycznym na terenie schronu przy Konstantynowskiej, gdzie m.in. prezentowane jest umundurowanie i wyposażenia żołnierzy Armii Krajowej oraz Września 1939 roku. Mają też możliwość wsparcia inicjatywy budowy pomnika Stanisława Michała Sojczyńskiego pseud. Warszyc. Zwiedzać też można Muzeum Tradycji Niepodległościowych. (PAP)