statystyki

MON preferuje zakupy robione z wolnej ręki

autor: Sławomir Wikariak, Maciej Miłosz25.07.2017, 07:55; Aktualizacja: 25.07.2017, 08:26
Bartosz Kownacki i Antoni Macierewicz

Bartosz Kownacki i Antoni Macierewiczźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Franciszek Mazur Agencja Gazeta

Tylko co dziesiąty złoty na obronność był wydany w 2016 r. w procedurach przetargowych. 12,4 mld zł – ta kwota pojawia się w sprawozdaniu prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z funkcjonowania systemu zamówień publicznych w 2016 r. Chodzi m.in. o zakup uzbrojenia, np. pocisków do samolotów F-16, armatohaubic Krab, samolotów dla VIP-ów i remonty infrastruktury.

9,1 mld zł z tej kwoty wydano na podstawie wyłączeń przewidzianych w ustawie – Prawo zamówień publicznych. Wojsko korzystało głównie z art. 4 pkt 5b ustawy, przepisu pozwalającego pominąć procedury przy zamówieniach dotyczących produkcji lub handlu bronią, amunicją i materiałami wojennymi, „jeżeli wymaga tego podstawowy interes bezpieczeństwa państwa”. Takie wydatki to 6,7 mld zł. Sprawozdanie nie wskazuje, do kogo trafiły te środki. Ale wiadomo, że są to firmy wpisane w plan mobilizacji gospodarki, czyli w pewnym sensie resort obrony płaci im za utrzymywanie np. zdolności do wytwarzania specjalistycznego sprzętu. Duża część tej kwoty trafiła do rodzimego przemysłu zbrojeniowego, zwłaszcza spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Podobnie dzieje się także w innych państwach UE, które korzystają z analogicznych wyłączeń. Są one akceptowane przez Komisję Europejską, choć potrafi ona żądać szczegółowych wyjaśnień. Omawiany wyjątek można bowiem stosować tylko wówczas, gdy udzielenie zamówienia z pominięciem ustawy „nie wpłynie negatywnie na warunki konkurencji na rynku wewnętrznym w odniesieniu do produktów, które nie są przeznaczone wyłącznie do celów wojskowych”. Także odpowiadający za duże zamówienia dla Wojska Polskiego Inspektorat Uzbrojenia MON ma za sobą kilka takich rozmów z KE. Do tej pory Komisja uznawała wyjaśnienia strony polskiej.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie