Przed przelotem nad Morzem Południowochińskim w czwartek dwa amerykańskie bombowce B-1B wraz z japońskimi siłami powietrznymi przeprowadziły nocne ćwiczenia nad Morzem Wschodniochińskim. "To jest jasna demonstracja naszych możliwości przeprowadzania bezpiecznych operacji z naszymi sojusznikami" - powiedział rzecznik amerykańskich sił powietrznych Ryan Simpson.

"Sprzeciwiamy się nadużywaniu wolności przelotu jako wymówki do naruszania bezpieczeństwa" - oświadczył rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Geng Shuang.

Jak odnotowuje Reuters, do przelotu doszło w czasie, gdy prezydent USA Donald Trump oraz chiński przywódca Xi Jinping przygotowują się do spotkania na marginesie szczytu G20 w Hamburgu. Przywódcy mają rozmawiać na temat udanej północnokoreańskiej próby międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM).

W środę ambasadorowie USA, W. Brytanii i Francji opowiedzieli się na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ za nałożeniem dodatkowych sankcji na reżim w Pjongjangu; przedstawiciele Rosji i Chin byli temu przeciwni. Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders powiedziała, że amerykańska administracja "rozważa teraz wszelkie możliwe opcje" wobec Korei Płn. Xi oświadczył w czwartek, że Chiny pozostają zaangażowane na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i opowiadają się za rozwiązywaniem wszelkich problemów poprzez dialog.

Przez Morze Południowochińskie prowadzą ważne szlaki żeglugowe; ocenia się, że wartość transportowanych nimi towarów sięga 5 bln dolarów rocznie. W ostatnich latach Chiny rozpoczęły intensywne prace przy sztucznym powiększaniu powierzchni wysp wchodzących w skład archipelagu Spratly. USA kwestionują roszczenia Chin do tego akwenu; polityka Pekinu doprowadziła też do sporu terytorialnego z Wietnamem, Malezją, Tajwanem i Brunei.(PAP)

mobr/ ro/