Trump potwierdził amerykańskie zobowiązanie wobec gwarancji NATO na jednym z centralnych placów Warszawy przed tłumem ludzi zgromadzonych pod flagami USA i Polski - pisze agencja BTA.

Amerykański prezydent podkreślił również konieczność zwiększenia wydatków, jakie na obronę wydają europejscy członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bułgarskie media podkreślają przy tym, że Polska jest jednym z pięciu krajów NATO, które już zwiększyły swój budżet obronny do 2 proc. PKB. Trump to podkreślił w swoim przemówieniu - dodaje BTA.

Słowa Trumpa na szczycie Trójmorza, że „Polska i jej sąsiedzi nigdy więcej nie staną się zakładnikami jedynego dostawcy energii” przytaczają agencje BTA i Focus, oraz wydania elektroniczne dzienników "Sega", "Dnewnik" i portal Mediapool.

”Polska ma nadzieję przekształcić się w europejskie centrum energetyczne za pomocą amerykańskiego gazu” – pisze Mediapool. Akcentuje również słowa Trumpa, że USA nigdy nie dopuszczą, by dostawy energii stały się metodą wywierania presji na inne państwa.

Słowa Trumpa należy odczytywać jako propozycję wobec wschodnioeuropejskich państw, które są mocno zależne od rosyjskiego gazu - komentuje Mediapool.

Prezydent Bułgarii Rumen Radew, który wziął udział w warszawskim szczycie państw Trójmorza, podkreślił, że inwestycje i wspólne projekty w dziedzinie energetyki przyczynią się do podniesienia wagi regionu i uczynią całą Unię Europejską bardziej konkurencyjną i zdolną do trwałego rozwoju.

Prezydent podkreślił wagę udziału Donalda Trumpa w inicjatywie Trójmorza i rozwoju tego regionu. Bułgaria wita polską inicjatywę i podejmie wysiłek, by zrealizować jej cele - dodał Radew.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)