Chętni już mogą się zgłaszać do udziału w akcji Narodowe Czytanie. "Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej" – napisał prezydent Andrzej Duda w liście wystosowanym specjalnie na tę okazję cytowanym na stronie prezydent.pl.

"Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury" – podkreślił prezydent w liście.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. W pierwszej edycji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry (2013), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014), "Lalkę" Bolesława Prusa (2015) i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza (2016).

W tym roku czytane będzie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Zostało wybrane w głosowaniu spośród czterech utworów: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i właśnie "Wesele".

Jak poinformowano na stronie prezydent.pl dla zainteresowanych uczestnictwem w Narodowym Czytaniu przygotowany został formularz zgłoszeniowy. Do udziału w akcji zgłaszać się mogą szkoły, biblioteki i inne instytucje, które chciałyby zorganizować czytanie "Wesela" w swoich miejscowościach.

W ubiegłym roku, jak podano na stronie Kancelarii Prezydenta, Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 2200 miejscach.