statystyki

Potyczka o mDokumenty: Kiedy wystaruje program Streżyńskiej

autor: Sylwia Czubkowska27.06.2017, 07:39; Aktualizacja: 27.06.2017, 08:07

Jest niemożliwe, by program wystartował od lipca w całym kraju. MSWiA go krytykuje, a z kierowania COI, odpowiedzialnym za jego tworzenie, zrezygnowała Monika Jakubiak

W maju na 50. urodziny minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej wystartował pilotaż jej ukochanego dziecka, czyli dokumentów przez komórkę. Jej resort zapowiadał wówczas, że jeżeli wyniki testów przeprowadzanych w Łodzi, Ełku, Koszalinie i Nowym Wiśniczu będą satysfakcjonujące, w lipcu projekt ruszy w całym kraju. Ministerstwo odtrąbiło sukces już po tygodniu; blisko 750 osób uruchomiło usługę, a niemal 300 weszło w interakcję z urzędnikami.

Kolejną okazją do pochwalenia się dokumentową rewolucją był kongres Impact z początku czerwca, na którym Streżyńska mówiła o 1300 osobach, które skorzystały z mDokumentów. Na czym ma polegać cały system? Po zainstalowaniu aplikacji mDokument policjantowi lub urzędnikowi wystarczy podać numer telefonu lub PESEL. Urzędnik połączy się z bazą danych, by potwierdzić tożsamość petenta. Baza prześle specjalny kod na telefon obywatela, będzie on dowodem, że jest on tym, za kogo się podał. Nie trzeba będzie mieć przy sobie dokumentów.

Projekt, który ma kosztować ponad 8,5 mln zł (koszty od czasu przedstawienia koncepcji wzrosty o 700 tys.), wymaga jednak jeszcze nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. A ta wciąż jest w uzgodnieniach międzyresortowych. Nie wiemy, jakie są wyniki pilotażu po 1,5 miesiąca od jego uruchomienia, bo biuro prasowe resortu nie odpowiedziało na nasze pytania. Ale jakiekolwiek by one były, i tak nie przyspieszą startu tego programu. Wciąż nie uchwalono jego podstawy prawnej. I powstanie ona nieprędko.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • obserwator(2017-11-12 20:30) Zgłoś naruszenie 00

    Wskazane byłoby ujednolicenia prawa o e-dokumentach w RP. Z uwagi na technologię i stały rozwój, nie wystarczy inkorporacja norm prawnych e-dokumentach jakie już wytworzono, wskazana byłaby kodyfikacja takich regulacji? Przy okazji, na stronach Ministerstwa Cyfryzacji w opublikowanej prezentacji specjalnego produktu, pojawiła się chyba nowa wydzielona komórka tego ministerstwa: Chief Technology Officer ( pisownia oryginalna ), natomiast zupełnie zignorowano podstawy prawne, nawet specjalną regulację o języku polskim?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie