statystyki

Islamski terroryzm miewa dzisiaj twarz kobiety i dziecka

autor: Patryk Słowik20.06.2017, 07:58; Aktualizacja: 20.06.2017, 10:31
terrorysta, terroryzm

Najwięcej zamachów dokonywanych jest w Wielkiej Brytanii.źródło: ShutterStock

Ponad 70 proc. przeprowadzających zamachy na terenie Unii to dżihadyści – wynika z nowego raportu TE-SAT.

Te coroczne raporty cieszą się dużą renomą wśród znawców tematyki. Opracowuje je bowiem Europol, czyli unijny urząd zajmujący się ściganiem przestępstw. Nie ma w nich miejsca na prezentowanie czyjegokolwiek światopoglądu. Analiza opiera się na liczbach i pokazywaniu tendencji. Te natomiast z roku na rok coraz mocniej uwypuklają to, że zamachy mają podłoże religijne.

Dowód: spośród 1002 osób zatrzymanych w 2016 r. na terenie państw członkowskich UE podejrzewanych o akty terroru aż 718 wiązanych jest przez służby z „terroryzmem dżihadystowskim”. Dwa lata wcześniej odsetek zatrzymanych dżihadystów wśród ogółu ujętych wynosił 50 proc.

– Nigdy nie potrzebowaliśmy skutecznej wymiany informacji tak bardzo, jak jej potrzebujemy teraz. Bezprecedensowa skala dżihadystowskich ataków doprowadziła w ostatnim roku do śmierci 135 osób – powiedział podczas prezentacji raportu Rob Wainwright, dyrektor Europolu. Zaznaczył, że liczba ataków na tle religijnym z roku na rok wbrew pozorom się nie zwiększa. Zamachowcy coraz bardziej starają się o to, by o ich akcjach było głośno w światowych mediach. Dlatego często wybierają za cel nie te miejsca, w których byliby w stanie zabić możliwie najwięcej osób, lecz te, których zaatakowanie wywoła medialne poruszenie, jak np. stadiony czy sale koncertowe.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie