statystyki

Jaki będzie brexit? Ruszyły negocjacje

autor: Bartłomiej Niedziński20.06.2017, 07:58; Aktualizacja: 20.06.2017, 10:29
Minister ds. brexitu David Davis spotkał się z Michelem Barnierem, szefem negocjatorów UE

Minister ds. brexitu David Davis spotkał się z Michelem Barnierem, szefem negocjatorów UEźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: STEPHANIE LECOCQ

Bruksela ma silniejszą pozycję, ale nie może mocno wykorzystywać słabości Theresy May, aby nie doszło do niekontrolowanego wyjścia z UE.

Wczoraj, 361 dni po referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wystąpieniem kraju z Unii Europejskiej, w Brukseli rozpoczęły się formalne negocjacje na temat warunków brexitu. Na razie skupiają się one na harmonogramie i sprawach organizacyjnych, ale przynajmniej obie strony deklarują chęć porozumienia.

– Rozpoczynamy te negocjacje w pozytywnym i konstruktywnym nastoju, zdeterminowani, by zbudować na przyszłość silne, specjalne partnerstwo między nami a naszymi europejskimi sojusznikami i przyjaciółmi – oświadczył główny brytyjski negocjator, minister ds. wyjścia z UE David Davis. Nawiązując do wczorajszego ataku terrorystycznego w Londynie, podkreślił, iż takie wydarzenia przypominają, że Wielką Brytanię i Unię więcej łączy, niż dzieli. – Mam nadzieję, że dziś zdołamy określić priorytety i harmonogram, co pozwoli mi pod koniec tygodnia poinformować Radę Europejską o tym, że mieliśmy konstruktywny start. Na początku musimy zmierzyć się z niepewnościami wywołanymi przez brexit – najpierw dla obywateli, ale także dla beneficjentów unijnych polityk i wpływem na granice, w szczególności w Irlandii – mówił z kolei główny unijny negocjator Michel Barnier.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie