Spotkanie odbędzie się w formacie V4+NB8 - czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz ośmiu państw nordyckich i bałtyckich - a jego współgospodarzem, obok szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, będzie minister spraw zagranicznych Norwegii Borge Brende.

Jak dowiedział się PAP, do Sopotu mają przyjechać ponadto ministrowie spraw zagranicznych: Węgier, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy i Łotwy; Czechy, Słowacja i Dania będą reprezentowane na szczeblu wiceministrów, zaś Szwecja przez dyrektor generalną ds. politycznych w MSZ.

"Uczestnicy spotkania będą dyskutować nad intensyfikacją współpracy w takich obszarach jak bezpieczeństwo, polityka wschodnia, przyszłość Unii Europejskiej, także w kontekście Brexitu i jego wpływu na przyszły instytucjonalny kształt Wspólnoty, regionalne projekty energetyczne i infrastrukturalne" - poinformował szef biura rzecznika MSZ.

Jak dodał, na marginesie spotkania w formacie V4+NB8 planowane są rozmowy dwustronne z udziałem szefa polskiego MSZ. Waszczykowski spotka się z szefem norweskiej dyplomacji, z którym omówić ma m.in. kwestie współpracy w dziedzinie energetyki. Szef polskiej dyplomacji ma ponadto zaplanowane konsultacje z ministrem spraw zagranicznych Finlandii Timo Soinim, poświęcone m.in. polsko-fińskiej współpracy dotyczącej polityki wschodniej i bezpieczeństwa.

Format spotkań Wyszehradzkiej Czwórki z państwami nordyckimi i bałtyckimi został zainicjowany w 2013 r. przez Polskę i Szwecję. We wtorek przedstawiciele MSZ dwunastu państw spotkają się po raz piąty. (PAP)