statystyki

Brexit i inne rozbieżności w przedwyborczej debacie

autor: Bartłomiej Niedziński23.05.2017, 07:59; Aktualizacja: 23.05.2017, 08:21
Brexit, Wielka Brytania

Jedną z nielicznych dziedzin, w których wszystkie partie mniej więcej się zgadzają, są sprawy zagraniczne i obronnośćźródło: ShutterStock

Polityka zagraniczna i nakłady na obronność – są tylko dwie kwestie, w których brytyjskie partie polityczne zgadzają się ze sobą.

Nie ma wielkiej przesady w słowach Theresy May, że czerwcowe wybory do Izby Gmin będą najważniejszymi dla obecnej generacji. Od tego, kto w nich zwycięży, zależy, jak będzie wyglądał proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ale stosunek do brexitu nie jest jedyną sprawą, która dzieli główne partie. Widać to w programach wyborczych opublikowanych w zeszłym tygodniu przez rządzącą Partię Konserwatywną oraz opozycyjne Partię Pracy i Liberalnych Demokratów. Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, która w wyborach w 2015 r. zajęła trzecie miejsce pod względem liczby głosów, po wygranym referendum w sprawie wyjścia z UE straciła rację bytu i nie liczy się w walce o mandaty.

Co z jednolitym rynkiem

Jeśli chodzi o brexit, konserwatyści utrzymują, że wyjście jest równoznaczne z opuszczeniem jednolitego rynku i unii celnej. Chcą zawrzeć nowe porozumienie z Unią, dotyczące m.in. wolnego handlu, które powinno być negocjowane równolegle z warunkami wyjścia. Ale torysi mówią też, że brak takiej umowy jest lepszy niż niekorzystna umowa. Rząd ma zdecydować, w których unijnych programach współpracy warto pozostać i do których warto się dokładać finansowo. Konserwatyści obiecują gwarantowanie praw dla obywateli UE już mieszkających w Wielkiej Brytanii i brytyjskich w UE, ale znaczące ograniczenie migracji z kontynentu. A także to, że obie izby parlamentu zagłosują nad warunkami brexitu uzgodnionymi w wyniku negocjacji.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie