statystyki

Brexit i inne rozbieżności w przedwyborczej debacie

autor: Bartłomiej Niedziński23.05.2017, 07:59; Aktualizacja: 23.05.2017, 08:21
Brexit, Wielka Brytania

Jedną z nielicznych dziedzin, w których wszystkie partie mniej więcej się zgadzają, są sprawy zagraniczne i obronnośćźródło: ShutterStock

Polityka zagraniczna i nakłady na obronność – są tylko dwie kwestie, w których brytyjskie partie polityczne zgadzają się ze sobą.

Nie ma wielkiej przesady w słowach Theresy May, że czerwcowe wybory do Izby Gmin będą najważniejszymi dla obecnej generacji. Od tego, kto w nich zwycięży, zależy, jak będzie wyglądał proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ale stosunek do brexitu nie jest jedyną sprawą, która dzieli główne partie. Widać to w programach wyborczych opublikowanych w zeszłym tygodniu przez rządzącą Partię Konserwatywną oraz opozycyjne Partię Pracy i Liberalnych Demokratów. Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, która w wyborach w 2015 r. zajęła trzecie miejsce pod względem liczby głosów, po wygranym referendum w sprawie wyjścia z UE straciła rację bytu i nie liczy się w walce o mandaty.

Co z jednolitym rynkiem

Jeśli chodzi o brexit, konserwatyści utrzymują, że wyjście jest równoznaczne z opuszczeniem jednolitego rynku i unii celnej. Chcą zawrzeć nowe porozumienie z Unią, dotyczące m.in. wolnego handlu, które powinno być negocjowane równolegle z warunkami wyjścia. Ale torysi mówią też, że brak takiej umowy jest lepszy niż niekorzystna umowa. Rząd ma zdecydować, w których unijnych programach współpracy warto pozostać i do których warto się dokładać finansowo. Konserwatyści obiecują gwarantowanie praw dla obywateli UE już mieszkających w Wielkiej Brytanii i brytyjskich w UE, ale znaczące ograniczenie migracji z kontynentu. A także to, że obie izby parlamentu zagłosują nad warunkami brexitu uzgodnionymi w wyniku negocjacji.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie