Hadaj: Wybite zęby doktryn. Jakie wartości niesie dzisiaj prawica i lewica?

autor: Marcin Hadaj13.05.2017, 12:00
narodowcy Warszawa

Dwie główne siły polityczne w Polsce opisują nie tradycyjne programy polityczne, ale ich stosunek do rzeczywistościźródło: PAP
autor zdjęcia: Bartłomiej Zborowski

Lewica troszczy się o odrzuconych i rolę państwa w gospodarce, a prawica hołduje konserwatywnym wartościom i sprzyja biznesowi? Zapomnijcie. Dzisiaj oś podziału w walce o wyborców jest inna: otwartość i tolerancja kontra ksenofobia i podejrzliwość.

Niemal dwa miesiące temu w centrum Wrocławia stanęły naprzeciw siebie dwie demonstracje. Z jednej strony ubrani na czarno przedstawiciele Obozu Narodowo-Radykalnego, z drugiej kolorowi Obywatele RP. Ci pierwsi na dyktach przybitych do desek trzymanych w dłoniach mieli napisy: „Polska praca dla Polaków” i „Imigracja ze Wschodu = obniżka wynagrodzeń”. Drudzy w kontrze wznosili hasła: „Moją Ojczyzną jest człowieczeństwo” i „Wrocław wita uchodźców”. Sprawę protestów narodowców skomentował sążniście liberalny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, twierdząc, że „nie zgadza się na straszenie mieszkańców wyimaginowanym wrogiem, którego we Wrocławiu nie ma, a zgromadzenie ONR skierowane przeciwko mieszkańcom pochodzenia ukraińskiego jest czymś oburzającym”. W swoim stylu, odpowiednio dobierając argumenty, odpowiedziała mu Justyna Helcyk z ONR, kreśląc europejski armagedon uchodźczy poprzez zgodę Polski na „niepokojący proces budowania świata bez granic, tych państwowych i tych moralnych”. „Wielkie skupiska ludności ukraińskiej mogą w nieco dalszej przyszłości nabrać własnych aspiracji politycznych i w sposób aktywny wywierać presję na funkcjonujące ugrupowania polityczne” – mówiła Helcyk.

Marcin Hadaj

Marcin Hadaj

źródło: GazetaPrawna.pl

Chociaż ONR uchodzi za ugrupowanie prawicowe, Obywatele RP za lewicę, a Dutkiewicz za centrystę – stosując klasyczne kryteria z wykładu doktryn politycznych – to dzisiaj ten tradycyjny podział ulega zatarciu. Nie dzieje się to jedynie w Polsce, co więcej, dzieje się przede wszystkim na Zachodzie. O tym, jak łatwo obecnie miksować stare pojęcia, tworząc polityczno-światopoglądowy miszmasz, środek do celu, jakim jest zdobycie władzy, widać bardzo czytelnie na przykładzie świeżo wybranego prezydenta Francji Emmanuela Macrona, a także premiera Holandii Marka Rutte. Widać to również w ostatnich dniach jak na dłoni w Polsce: PiS uchodzący za prawicowy zapowiada lewicową ofensywę społeczną (m.in. poprzez budowę 140 tys. miejsc opieki przedszkolnej dla dzieci), a dotąd teoretycznie otwarta i centrowa Platforma Obywatelska opowiada się ustami swojego przewodniczącego przeciwko przyjmowaniu uchodźców. Gdzie ład i skład, gdzie tu jakakolwiek logika?


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (5)

 • Wartości ?????!!!!!!(2017-05-13 14:00) Zgłoś naruszenie 20

  Jedni i drudzy prą wyłącznie do Władzy i Kasy.....wartości ??? Dawno nie słyszałem by ktokolwiek zająknął się o wartościach.

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2017-05-13 16:03) Zgłoś naruszenie 40

  Nie ma wyraźnego podziału na lewicę, prawicę, centrum. Są tylko sondaże, spekulacje i nieprzeparta chęć zdobycia władzy i wpływów! Nie ma wyraźnych zasad, wartości i cech. Jest manipulacja i są zdezorientowani wyborcy, a cel powinien być jeden, nadrzędny - bezpieczeństwo i dobro/sądobrobyt Polski i Polaków oraz ddobre imię naszego kraju!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abcd(2017-05-13 19:19) Zgłoś naruszenie 21

  Nigdy nie pozwalajcie, aby nazywano was rasistami lub ksenofobami! 15% społeczeństwa, 50% morderstw - CHCECIE TAK MIEĆ? To nie jest rasizm - to zwykłe myślenie z troską o przyszłości własnych dzieci. CHCECIE ZOSTAWIĆ IM TAKĄ POLSKĘ? - Nie pozwólcie sobie wmówić, że to jest ksenofobia lub rasizm - macie prawo sami kształtować przyszłość własnego kraju. Po prostu: NIE CHCEMY TAK MIEĆ, taki jest NASZ wybór.

  Odpowiedz
 • abcd(2017-05-13 19:20) Zgłoś naruszenie 20

  Lewicy już nie ma. To przedstawienie dla ciemnego ludu zakończyło się około roku 1989. Teraz mamy już tylko lewactwo, czyli popłuczyny po lewicy, które rozpaczliwie szuka miejsca dla siebie. Oni chcieliby zjeść ciastko i mieć ciastko - nie daj sobą manipulować!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie