statystyki

Kownacki: Urealniliśmy plan modernizacji armii

autor: Maciej Miłosz10.05.2017, 07:41; Aktualizacja: 10.05.2017, 07:48
Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej

Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowejźródło: Wikimedia Commons

Kownacki: Mierzymy się z problemem niewydolnego przemysłu. Ale kilka zakładów, np. w Tarnowie, zaczęło działać znacznie lepiej

Jutro odbędzie się debata poprzedzająca głosowanie nad wotum nieufności dla ministra obrony Antoniego Macierewicza. Jakie argumenty przemawiają za pozostaniem szefa MON na stanowisku?

Ostatnie wotum nieufności dla ministra było głosowane tuż przed szczytem NATO, który zakończył się olbrzymim sukcesem. Naszym największym sukcesem jest zakotwiczenie Polski w NATO. Informacje o kolejnych jednostkach amerykańskich przybywających nad Wisłę są zaprzeczeniem tezy, jakoby nikt się dzisiaj z nami nie liczył. Niestety, dowodzą też tego, że sytuacja międzynarodowa jest na tyle poważna, że nasi sojusznicy uważają, że w naszym regionie potrzebna jest większa obecność wojskowa.

Zapomniał pan dodać, że decyzja o organizacji szczytu w Warszawie zapadła w 2014 r. w Walii, na rok przed wyborami, które wygrał PiS, gdy ministrem obrony był Tomasz Siemoniak z PO, a prezydentem Bronisław Komorowski.

Gdy przejmowaliśmy władzę, pod koniec 2015 r., żadne kwestie organizacyjne, ani tym bardziej ustalenia polityczne, nie były jeszcze zakończone. Wielu mówiło, że nie uda nam się tego szczytu zorganizować. Tymczasem był to najlepiej zorganizowany szczyt w ostatnich latach. To jest zasługa naszej ekipy. Jeśli chodzi o ustalenia polityczne, czyli wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu i większą obecność wojskową sojuszników w Polsce, są one dla nas korzystne. Wcale nie musiało się tak skończyć.

Za rządów PO – PSL mówiło się o tym, że w Polsce zostaną zbudowane tzw. APS, czyli amerykańskie magazyny ciężkiego sprzętu dla US Army. Dlaczego dziś nie ma już tego tematu?

Jestem optymistą w tej sprawie i myślę, że niedługo będzie można ogłosić dobre wieści.

Wracając do naszych sukcesów: oprócz organizacji szczytu NATO chcę także podkreślić olbrzymi wkład wojska w organizację Światowych Dni Młodzieży. Kiedy objąłem funkcję sekretarza stanu, przyszli do mnie urzędnicy i powiedzieli, że chcą w organizacji tego wydarzenia pomóc, ale się nie da, bo przepisy nie pozwalają. Zmieniliśmy przepisy i przełamaliśmy niemożność administracyjno-urzędniczą. Dziś urzędnicy nie mówią, że się nie da, tylko od razu przychodzą z rozwiązaniem, które pokazuje, jak to zrobić.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Gypsy(2017-05-11 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    Co maja Swiatowe Dni Młodzieży do wojska? Kropidło i wode święconą widać na każdej wojskowej uroczystości. kownacki jak zawsze rznie głupa

    Odpowiedz
  • S-w(2017-05-10 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    Panie ministrze. Jak pan może mówić o "niewydolnosci przemysłu" Oczywiscie za PO=PSL przez 8 lat......, ale teraz wszystko kwitnie. Może się pomylił?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie