Kiełbasa wyborcza po francusku: Macron i Le Pen nie szczędzili obietnic bez pokrycia

autor: Katarzyna Stańko08.05.2017, 06:43; Aktualizacja: 08.05.2017, 07:26
Oboje kandydaci unikali w kampanii trudnych tematów

Oboje kandydaci unikali w kampanii trudnych tematówźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: IAN LANGSDON

Programy wyborcze obu głównych kandydatów na urząd prezydenta były hasłowe, a oni sami nie szczędzili szczodrych obietnic bez pokrycia.

– Mamy obecnie dwie Francje. Wschód zaufał antyeuropejskiej, antyimigracyjnej retoryce Le Pen, zachód i duże miasta zagłosowały za proeuropejskim Macronem – narzeka Yves-Marie Cann z instytutu badań opinii Elabe. Narracja zwycięzców pierwszej tury oparła się na podziale wyborców na dwie nieprzyjazne grupy. Tych, którzy chcą jeszcze bardziej socjalnego państwa, gwarantującego obywatelom zatrudnienie i chroniącego ich przed islamizacją i skutkami dzikiej globalizacji, co obiecywała Marine Le Pen. Oraz tych, którym się udało; beneficjentów nowych technologii i zwolenników umiarkowanej konkurencyjności i wielokulturowej Europy, otwartej na międzynarodowy handel, na których postawił Emmanuel Macron.

Oboje podczas kampanii unikali jednak trudnych tematów. W debatach nie rozmawiano o tym, jak zredukować zadłużenie czy zmniejszyć rekordowo wysoki dług publiczny (97 proc. PKB). Politycy zapowiadali zmniejszenie 10-proc. bezrobocia, ale nie zaproponowali likwidacji barier protekcjonistycznych na rynku pracy, który jest jednym z najmniej elastycznych w Europie. Proponowali zaostrzenie walki z terroryzmem, a w sferze ekonomicznej różne odmiany protekcjonizmu, aby zwiększyć siłę nabywczą gospodarstw domowych. Nawet lewicowo-liberalny Macron nie chciał całkowicie wolnej konkurencji gospodarczej.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie