Rok 2017 Sejm ogłosił Rokiem Tadeusza Kościuszki. Twórca insurekcji z roku 1794 zmarł 200 lat temu.

Przegląd Twórczości Patriotycznej składa się z konkursów: literackiego, plastycznego, fotograficznego oraz filmowego. „Zachęcamy dzieci i młodzież do udziału w przeglądzie. To okazja, by w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki lepiej poznać tę postać oraz historię” – powiedziała PAP jedna z organizatorek przeglądu Katarzyna Kędra.

Nadesłane prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, uczniowie gimnazjów, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Organizatorzy pozostawiają uczestnikom konkursu znaczną dowolność w sposobie tworzenia prac. „Liczymy na pomysłowość i wyobraźnię młodych twórców oraz czekamy na efekty ich pracy, być może będące przełomem w sposobie myślenia o współczesnym patriotyzmie” – czytamy w regulaminie zamieszczonym na stronie internetowej Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana, które wraz z Małopolskim Centrum Edukacji „MEC” organizuje konkurs.

Na najlepszych czekają nagrody rzeczowe. „Staramy się, by młodzież była zadowolona z nagród, inwestujemy nie tylko w książki, ale i w wysokiej jakości sprzęt elektryczny” – powiedziała organizatorka. Nagrody funduje Miasto Kraków.

Najlepsze prace nadesłane na konkurs zostaną wykorzystane w „Śpiewniku polskich pieśni patriotycznych” wydawanym w listopadzie w ramach 31. edycji projektu "Młodzież pamięta".

Gala finałowa 13. Przeglądu Twórczości Patriotycznej Młodzieży Województwa Małopolskiego odbędzie się 12 czerwca w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana Krakowie.

Szczegółowe informacje o przeglądzie znajdują się na stronach internetowych organizatorów. (PAP)