statystyki

Podatkowe zagadki prezydenta Trumpa

autor: Łukasz Wilkowicz26.04.2017, 07:53; Aktualizacja: 26.04.2017, 08:05
Bardziej istotna od tego, czy Trump da Amerykanom największą obniżkę podatków, czy nie, jest kwestia możliwości wprowadzenia w życie jego propozycji.

Bardziej istotna od tego, czy Trump da Amerykanom największą obniżkę podatków, czy nie, jest kwestia możliwości wprowadzenia w życie jego propozycji.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: JENNIFER ALTMAN

Czy przywódca USA obniży daniny i uprości sposób ich ściągania? Nie tylko Ameryka zamarła w oczekiwaniu na jego decyzję.

W zeszłym tygodniu Trump zapowiedział, że w środę – czyli już dziś – ujawni plan „być może największych cięć podatkowych, jakie kiedykolwiek mieliśmy”. Na tym koniec konkretów, jeśli chodzi o planowane działania. Obserwatorom pozostaje jedynie domyślać się, co miał na myśli nowy lokator Białego Domu. Pewnych wskazówek mogą dostarczać zapowiedzi z kampanii wyborczej. Amerykańska prasa nie jest jednak przekonana, że prezydent będzie realizował całość swoich zapowiedzi.

W trakcie kampanii Trump opowiadał się za zmniejszeniem maksymalnej stawki podatku od dochodów osobistych z niemal 40 proc. obecnie do 25 proc. Mowa była także o uproszczeniu systemu, np. zmniejszeniu liczby możliwości odliczeń. W podatku dochodowym od firm chciał ścięcia stawki z 35 do 15 proc. Opowiadał się też za czasowym ustaleniem 10-proc. stawki na dochody, które amerykańskie korporacje przetransferowałyby do kraju (dokładna kwota zysków odłożonych np. na kontach w centralach na Europę czy Azję nie jest znana, sam Trump mówił, że może to być nawet 5 bln dol.). Dziś takie transfery są obłożone stawką 35 proc.

Realizacja zgłaszanych kilka miesięcy temu propozycji niekoniecznie oznaczałaby, że cięcia podatków byłyby największe w historii. W przypadku podatku od dochodów osobistych większa niż proponowana w kampanii przez Trumpa była obniżka dokonana w połowie lat 80. przez ekipę Ronalda Reagana (wtedy górna stawka spadła z 50 do 28 proc.). Również Reagan ma na koncie największą przynajmniej w ostatnich dziesięcioleciach obniżkę podatków mierzoną relacją wpływów państwa do produktu krajowego brutto. Według Departamentu Skarbu jego cięcia z 1981 r. zmniejszały dochody podatkowe o niemal 2,9 proc. PKB średnio w ciągu pierwszych czterech lat obowiązywania.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie