statystyki

Podatkowe zagadki prezydenta Trumpa

autor: Łukasz Wilkowicz26.04.2017, 07:53; Aktualizacja: 26.04.2017, 08:05
Bardziej istotna od tego, czy Trump da Amerykanom największą obniżkę podatków, czy nie, jest kwestia możliwości wprowadzenia w życie jego propozycji.

Bardziej istotna od tego, czy Trump da Amerykanom największą obniżkę podatków, czy nie, jest kwestia możliwości wprowadzenia w życie jego propozycji.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: JENNIFER ALTMAN

Czy przywódca USA obniży daniny i uprości sposób ich ściągania? Nie tylko Ameryka zamarła w oczekiwaniu na jego decyzję.

W zeszłym tygodniu Trump zapowiedział, że w środę – czyli już dziś – ujawni plan „być może największych cięć podatkowych, jakie kiedykolwiek mieliśmy”. Na tym koniec konkretów, jeśli chodzi o planowane działania. Obserwatorom pozostaje jedynie domyślać się, co miał na myśli nowy lokator Białego Domu. Pewnych wskazówek mogą dostarczać zapowiedzi z kampanii wyborczej. Amerykańska prasa nie jest jednak przekonana, że prezydent będzie realizował całość swoich zapowiedzi.

W trakcie kampanii Trump opowiadał się za zmniejszeniem maksymalnej stawki podatku od dochodów osobistych z niemal 40 proc. obecnie do 25 proc. Mowa była także o uproszczeniu systemu, np. zmniejszeniu liczby możliwości odliczeń. W podatku dochodowym od firm chciał ścięcia stawki z 35 do 15 proc. Opowiadał się też za czasowym ustaleniem 10-proc. stawki na dochody, które amerykańskie korporacje przetransferowałyby do kraju (dokładna kwota zysków odłożonych np. na kontach w centralach na Europę czy Azję nie jest znana, sam Trump mówił, że może to być nawet 5 bln dol.). Dziś takie transfery są obłożone stawką 35 proc.

Realizacja zgłaszanych kilka miesięcy temu propozycji niekoniecznie oznaczałaby, że cięcia podatków byłyby największe w historii. W przypadku podatku od dochodów osobistych większa niż proponowana w kampanii przez Trumpa była obniżka dokonana w połowie lat 80. przez ekipę Ronalda Reagana (wtedy górna stawka spadła z 50 do 28 proc.). Również Reagan ma na koncie największą przynajmniej w ostatnich dziesięcioleciach obniżkę podatków mierzoną relacją wpływów państwa do produktu krajowego brutto. Według Departamentu Skarbu jego cięcia z 1981 r. zmniejszały dochody podatkowe o niemal 2,9 proc. PKB średnio w ciągu pierwszych czterech lat obowiązywania.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie