Jak poinformowała prokuratura w Madrycie, aresztowania - prowadzone w ramach operacji o kryptonimie Lezo - mogą objąć większą liczbę osób.

Według hiszpańskiego wymiaru ścigania operacja Lezo dotyczy kilku różnych śledztw związanych m.in. z korupcją, praniem pieniędzy, fałszowaniem dokumentów, a także defraudacją środków publicznych. Aresztowani są podejrzani o działania na szkodę publicznej spółki Canal de Isabel II, która zarządza systemem wodociągów w aglomeracji madryckiej.

Jedno ze śledztw koncentruje się na wyjaśnieniu zarzutów o nielegalne finansowanie poprzez Canal de Isabel II struktur partyjnych rządzącej Hiszpanią Partii Ludowej (PP). Inne zaś dotyczą zatwierdzonych przez Gonzaleza zakupów spółek w Ameryce Południowej i Środkowej. Nabyte tam przez Canal de Isabel II przedsiębiorstwa miały zostać kupione po zawyżonej cenie.

Gonzalez został aresztowany w środę nad ranem w swoim madryckim mieszkaniu, które zostało przeszukane przez policję.

Wraz z byłym prezydentem Wspólnoty Madrytu aresztowany został m.in. jego brat, a także Edmundo Rodriguez Sobrino, nazywany "człowiekiem Gonzaleza w Ameryce Łacińskiej". To właśnie Sobrino miał finalizować zakup spółek w Ameryce Południowej i Środkowej z kasy Wspólnoty Madrytu. Według hiszpańskich mediów jego nazwisko pojawia się też w różnych podmiotach offshore zarejestrowanych w Panamie.

Wśród dwunastu aresztowanych w ramach operacji Lezo jest także była dyrektor finansowa spółki Canal de Isabel II Maria Fernanda Richmond.

Gonzalez był prezydentem Wspólnoty Madrytu od 2012 do 2015 r. Od wielu lat powiązany jest z Partią Ludową, z ramienia której był m.in. deputowanym w madryckim parlamencie. W czasie rządów premiera Jose Aznara pełnił kolejno funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji, Kultury i Sportu, sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji Publicznej, a także pełnomocnika rządu ds. cudzoziemców i imigracji. Od 2011 do 2016 r. był szefem struktur PP w hiszpańskiej stolicy.

Marcin Zatyka (PAP)