Budynek jest usytuowany w kompleksie budynków krakowskich sądów, z tyłu gmachu głównego; będzie można się do niego dostać przez główne wejścia do sądu i pawilon B.

W 9-piętrowym budynku o powierzchni ponad 11 tys. m kw. znajdują się 32 sale rozpraw, z których jedna ma 272 m kw. Będzie można w niej sądzić 30-35 oskarżonych. Do tej pory krakowski sąd nie dysponował tak dużym pomieszczeniem.

Sześć kolejnych sal ma powierzchnię ok. 90 m kw., dziesięć – po ok. 60 m kw., a 14 mniejszych – po ok. 48 m kw.

W nowym budynku znajdą swoje siedziby: III i VI wydział karny, IV wydział karny-odwoławczy Sądu Okręgowego oraz wydziały karne sądów rejonowych dla Krakowa-Krowodrzy, Krakowa-Podgórza i Krakowa-Nowej Huty. Wydziały karne śródmiejskie pozostaną w pawilonie B.

Skoncentrowanie wszystkich wydziałów karnych w jednym budynku (pawilon L i B), dotychczas rozproszonych w mieście, ma ułatwić dostęp do sądu. Z kolei zwiększenie liczby sal rozpraw przyczyni się do szybszego zakończenia wielu spraw karnych.

W nowym budynku bezpieczniejsze ma być też konwojowanie przestępców, a izolacja szczególnie niebezpiecznych podejrzanych - łatwiejsza.

Lokalizacja dzienników podawczych dla poszczególnych sądów pozostaje bez zmian – wszelką korespondencję należy - jak dotychczas - składać na dziennikach podawczych w gmachu głównym sądu okręgowego.

Budynek, wyposażony w panele słoneczne i klimatyzację, swoim wyglądem zewnętrznym nawiązuje do biurowców stojących przy al. Powstania Warszawskiego z charakterystycznymi żyletkami między oknami. Zaprojektowali go architekci Andrzej Kaczmarczyk i Sylwia Bartoszewska z Biura Architekt Kaczmarczyk.

Akt erekcyjny pod gmach wmurowano w styczniu 2015 r. Jak informowała wtedy ówczesna prezes Sądu Okręgowego Barbara Baran, powodem budowy nowego gmachu był niedobór miejsca w dotychczasowym kompleksie, w którym funkcjonuje jeden z największych w kraju sąd okręgowy i cztery bardzo duże miejskie sądy rejonowe.

"Powierzchnia pomieszczeń, jaką sądy zajmują w tym kompleksie, wynosi ponad 40 tys. m kw., w nowym budynku powstanie 11 tys. m kw. Łącznie ta powierzchnia będzie więc większa niż powierzchnia Rynku Głównego w Krakowie (ta wynosi 4 ha, tj. 40 tys. m kw. - PAP). Myślę, że na tej powierzchni będzie nam się pracowało lepiej, wygodniej i z korzyścią dla społeczeństwa" - mówiła prezes Baran. (PAP)