statystyki

Kleiber: Kryzys zabija, ale państwo może się przed tym bronić

autor: Michał Kleiber02.02.2017, 07:57; Aktualizacja: 02.02.2017, 08:41
prof. Michał Kleiber, Prezes PAN

Prof. Michał Kleiber, były minister nauki, były prezes PANźródło: Materiały Prasowe

 W renomowanym czasopiśmie medycznym „The Lancet” opublikowano niedawno alarmujący artykuł. W zawarte w nim dane wręcz trudno uwierzyć. Otóż długotrwałe badania brytyjskich i amerykańskich uczonych wykazały, że zapoczątkowany w 2008 r. światowy kryzys finansowy spowodował do końca 2015 r. przedwczesną śmierć 260 tys. ludzi na świecie, w tym aż 160 tys. w samej Europie.

Autorzy ubolewają, że fakt ten przeszedł całkowicie niezauważony przez europejskie media, które przez lata były skoncentrowane na sprawie pomocy dla zagrożonych banków i ratowaniu gospodarki Grecji. Zdrowiem społeczeństw stojących w obliczu bankructwa instytucji finansowych, zagrożeń dla systemów emerytalnych i drastycznych obniżek realnych dochodów nikt się natomiast nie interesował. A nie jest przecież tajemnicą, że istnieje silna korelacja sytuacji ekonomicznej ze zdrowiem społeczeństwa.

Dobrą ilustracją jest zachorowalność na nowotwory. Na świecie na różne rodzaje raka umiera rocznie około 8,2 mln osób, 14 mln zaś zapada na tę chorobę. Postępy w leczeniu onkologicznym są znaczące. Rozwój wielu rodzajów chorób nowotworowych można dzisiaj skutecznie powstrzymywać. Tyle że skuteczne terapie drogo kosztują. A to z kolei w wielu krajach dotyka osób niemających pracy, a zwłaszcza ludzi pozbawionych jakiejkolwiek formy ubezpieczenia. W takich przypadkach diagnoza jest opóźniona, niemożliwe staje się zastosowanie najskuteczniejszych metod terapii. W ekstremalnych sytuacjach prowadzi to do dramatycznych konsekwencji. W niektórych krajach utrata pracy prowadzi często do utraty życia.

W dodatku, jak twierdzą autorzy wspomnianego artykułu, kłopoty egzystencjalne w istotnym stopniu zwiększają zachorowalność na inne choroby. Wiele mówi w tej sprawie przykład Grecji. W ciągu pierwszych trzech lat kryzysu bezrobocie wzrosło tam dwuipółkrotnie, a środki budżetowe przeznaczone na ochronę zdrowia zmalały o przeszło jedną trzecią. Miało to dramatyczne konsekwencje. W tym krótkim okresie śmiertelność dzieci wzrosła o 40 proc., liczba nieleczonych chorób wzrosła o 50 proc., a w aptekach zabrakło ponad 500 leków ważnych dla zdrowia i życia, co z pewnością miało olbrzymie, choć trudne do precyzyjnej oceny konsekwencje.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie