statystyki

Wojciechowski: Memokracja w San Escobar

autor: konrad Wojciechowski27.01.2017, 07:07; Aktualizacja: 27.01.2017, 07:58
Konrad Wojciechowski

Konrad Wojciechowskiźródło: Materiały Prasowe

Z obecnym rządem można się nie zgadzać, można go krytykować i mieć mu wiele za złe, ale jedno trzeba mu uczciwie przyznać – dostarcza i chleba, i igrzysk. Chlebem powszednim są ukłony socjalne w stronę tych, którzy do tej pory żyli na minusie, a teraz widzą (i konsumują) same plusy.

Ale przeciwnicy rozdawnictwa chleba, który w zęby kole, też nie mogą narzekać – mają coś w zamian; swoje igrzyska śmiechu, kiedy jeden minister z drugim nawożą internet spektakularną wpadką. Po odkryciu przez ministra Waszczykowskiego nowego kraju San Escobar, jak zwykle w takich wiekopomnych chwilach zeszła lawina memów internetowych. Szef MSZ tylko potwierdził, że słabo zna się na geografii. A jego krytycy – że mają kłopot z poważną debatą o polityce.

Internet tylko na to czekał. Dyżurni prześmiewcy w okamgnieniu zabrali się do roboty i z ministerialnej pomyłki zrobili w Google’u pokaz slajdów. Ktoś zadał sobie wiele trudu i odtworzył szczegółową mapę nieistniejącego państwa. Ktoś inny wymyślił flagę, walutę, wie, jak tam dojechać, i zna miejscowych. Ruszyła cała popkulturowa machina – już można kupić koszulkę dziecięcą z nadrukiem nazwy egzotycznego miejsca albo posłuchać piosenki o San Escobar, którą pokazała na żywo jedna z telewizji śniadaniowych. Wieść o odkryciu „Waszczo da Gamy” nie jest lokalnym folklorem. Takie newsy szybko się sprzedają, więc wyciekła za granicę i rozśmiesza nawet w krajach, których nie zna globus. Już nikt więcej nie zapyta o korzenie Kolumba i nie będzie z jego życiorysu wygrzebywał polskich przodków, bo internet ma nowego bohatera – tu i teraz, z krwi i kości, a nie z podręcznika do historii, który zawsze przegra z wirtualną prawdą. Wyczyn Waszczykowskiego jest fetowany nieomal jak przewrót kopernikański, skoro nawet anglojęzyczna Wikipedia uznała ten kabotyński temat za odkrywczy. Nasz minister stał się równie popularny co Kurt Vonnegut, Sherlock Holmes czy Woody Allen, którzy także wymyślili niby-państwa z „Sanem” w nazwie. Jeszcze trochę i Stoch z Lewandowskim zaczną robić się zazdrośni o internetowy fejm szefa dyplomacji.

Przysłowiowe pięć minut ministra w sieci to kilka dni dobrej zabawy szyderców pochowanych w prywatnych lożach przed ekranami monitora, którzy z troską w głosie dopytują, kiedy nawiążemy stosunki dyplomatyczne z nowym krajem i czy prowodyr tego zamieszania wyniósł się na San Escobar, by udrażniać polski eksport. Sęk w tym, że dopiero co odnaleziony ląd jest od dawna zaludniony, choć w granicach jego absurdu nadal miejsca pod dostatkiem dla hejterów, trolli, napinaczy i każdego, komu kuriozalny lapsus zastępuje głębszą myśl o polityce. Z myślą o nich Waszczykowski odkrył San Escobar – odkopaną Atlantydę, unoszącą się na morzu półprawd, które rozstąpiło się na widok peregrynujących tłumów drzwiami i oknami. Tam, gdzie nie mieszka nikt, chcą zamieszkać wszyscy. Wszyscy chorzy na chorobę filipińską, którym kiedyś przywidzieli się talibowie w Klewkach. Ofiary coraz głębiej zapuszczającej w nas korzenie memokracji.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Mały Jaś(2017-01-28 06:35) Zgłoś naruszenie 10

    Oj chłopczyku, chłopczyku. Zacznij myśleć co piszesz, bo roboty za niedługo nie znajdziesz. Tylko idiotom możesz próbować wcisnąć taki news, że ktoś z zagranicy siedzi i śledzi każdą wypowiedź członka naszego rządu. Oni mają ważniejsze sprawy na głowie. Te artykuły w zagranicznej prasie to efekt donosów niektórych Polaków, którzy mają problem z demokracją i kompleksy, które każą im "kalać własne gniazdo".

    Odpowiedz
  • Kon(2017-01-28 08:40) Zgłoś naruszenie 10

    Znowu ten sanescobar czy wy jiz nie umiecie znaleźć innego tematu, naprawdę tego już nie da sie czytac

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie