statystyki

Poseł Nitras: Stoję na barykadzie i bronię sądów i prokuratury przed PiS [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti26.01.2017, 19:54; Aktualizacja: 27.01.2017, 09:16
Sławomir Nitras / fot. Maksymilian Rigamonti

Sławomir Nitras / fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Maksymilian Rigamonti

- Donald Tusk miał do mnie wielki żal o to, że publicznie mówiłem, co myślę o reformie OFE. Rozumiałem jego argumenty ekonomiczne, ale ja jestem z tego pokolenia, które wierzyło, że ma coś swojego, i nie mogłem pogodzić się z tym, że ktoś to zabiera. Teraz stoję na barykadzie i bronię sądów i prokuratury przed PiS, ale nigdy nie twierdziłem, że za rządów PO sądy i prokuratura dobrze funkcjonowały - mówi w wywiadzie dla DGP poseł Sławomir Nitras

Ochłonął pan?

O czym pani chce ze mną rozmawiać?

O kim raczej. O panu.

Nie, to ja nie chcę. Nie jestem ciekawym tematem i nie mam potrzeby rozmowy publicznej o sobie.

A o kim by pan chciał? O Kwaśniewskim, Schetynie, Tusku?

O polityce możemy rozmawiać, a o ludziach tylko, o ile to ma znaczenie. Polska, Europa, ekonomia – to są ciekawe sprawy.

Pan jest politykiem.

Proszę dać mi jeszcze pół minuty. Muszę tylko odpowiedzieć na wiadomości. Miałem spotkania i nie miałem czasu. Dlaczego patrzy pani na mój zegarek? Nie jest wyjątkowo drogi, nie muszę wpisywać go do oświadczenia majątkowego.

Dużo tańszy niż zegarek ministra Nowaka?

Nie wiem, jaki zegarek ma Sławek.

Prezent od żony?

Nie, sam sobie kupiłem. To jedyny, jaki posiadam.

I ma pan fajny samochód też.

Nie mam fajnego samochodu. Zwracam uwagę, żeby auto było bezpieczne. Nie mam fioła na samochody.

A na co pan ma? Na telefony?

Wbrew pozorom nawet na kręcenie filmów nie mam.

Ile pan w sumie godzin nakręcił?

Nie liczyłem. Trochę ze mnie, jak pani wie, przypadkowy reżyser. Wiem natomiast, że niektóre z tych filmów obejrzało rzeczywiście dużo ludzi. Chciałbym tymi filmami coś mówić. Nie szukam tanich sensacji. Dzisiaj zrobiłem film o prywatnym ochroniarzu posła Kaczyńskiego i jednocześnie aktorze, bo przecież ten pan zagrał ochroniarza prezydenta Kaczyńskiego w filmie „Smoleńsk”. To jest ważne, że w polskim Sejmie codziennie pojawiają się nowe ograniczenia wobec posłów opozycji, dziennikarzy, a ochroniarz posła Kaczyńskiego może wszystko. Wie pani, że musiałem stoczyć bój, by pani mogła wejść do pomieszczeń klubowych PO, gdzie rozmawiamy? Ten pan ochroniarz nie miałby żadnych problemów, żeby tutaj wejść.

Czyli znowu pan wyręczył dziennikarzy.

Wyręczyłem, bo dziennikarze tam nie mogą wchodzić. A skoro dziennikarze nie mogą, to moim obowiązkiem jest pokazywać opinii publicznej to, co się dzieje w Sejmie. I jasno pani powiem, że to jest nienormalna sytuacja. Miałem oczywiście dylemat, zastanawiałem się, czy nagrywać, czy nie przesadzam. No, ale jak tu nie nagrywać, kiedy władza chce ograniczać wolność słowa, a tymczasem facet z prywatnej firmy ochroniarskiej jest upoważniony do tego, by chodzić po całym Sejmie, i w zasadzie nikt na to nie reaguje. Zobaczyłem go najpierw, jak rozmawia z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem, czyli ministrami odpowiedzialnymi za służby specjalne. I żałuję, że tego nie nagrałem. Żałuję też, że tego nie mogli zobaczyć dziennikarze. Kiedyś był taki piłkarz Realu Madryt – Emilio Butragueno. Tylko stał w odpowiednim miejscu. Ja, jeśli coś się dzieje, to nie uciekam. Ale nie biegnę gdzieś, bo coś się dzieje. A tak na marginesie, to po co posłowi Kaczyńskiemu ochroniarz w Sejmie?

Może niech pan jutro też przyjdzie do Sejmu z prywatnym ochroniarzem.

Ale po co? Nie jestem i nie chcę być happenerem. Chciałbym raczej pokazywać palcem pewne zjawiska i swój stosunek do nich.

Momentami jest pan happenerem.

OK, sam mam czasami wrażenie, że balansuję na granicy. Jednak nie wymyślam happeningów, tylko reaguję na sytuacje, które mnie spotykają.

Kiedy w zeszły piątek mył pan drzwi biura posła Joachima Brudzińskiego, nie zaprosił pan dziennikarzy, sam pan nagrał film i zrobił transmisję w internecie, którą obejrzało pewnie kilkanaście tysięcy ludzi.

Trochę więcej, myślę że z 500 tysięcy.

Dla tej widowni pan to robi?

Zniszczono drzwi biura polityka. Zaatakowano człowieka. To jest czysta agresja. A ja na agresję, nawet jeśli ona dotyczy mojego przeciwnika politycznego, się nie zgadzam. Chciałem w ten sposób pokazać, że nie boję się sporu politycznego, nawet ostrego, ale są granice, których nikt normalny nie może przekraczać. Granice stanowią nienawiść, agresja, przemoc. Chciałem w ten sposób również swoim zwolennikom wyraźnie to powiedzieć. Wielu pisało do mnie, że poseł Brudziński z pewnością nie doceni tego gestu.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (42)

 • Zibb(2017-01-26 20:40) Zgłoś naruszenie 5961

  Nitras - blazenek polityczny, człowiek na dopalaczach z przerwą na marychę a od święta kokainę?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • podatnik(2017-01-27 07:47) Zgłoś naruszenie 4233

  Panie Nitras płacąc panu pensję wymagam abyś się pan zajął tworzeniem dobrego prawa i alternatywnych rozwiązań do tego co proponuje i realizuje PIS. A pan pajacujesz ze smartfonem i robisz filmiki.

  Odpowiedz
 • Bert(2017-01-26 21:22) Zgłoś naruszenie 4124

  Na załączonym zdjęciu widzimy odwrotność tego, co zrobił wojewódzki - czyli nie polską flagę wetkniętą w g... tylko g.... wciśnięte między polskie flagi.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • W UE jest kilka ichnych NIKów...(2017-01-26 20:37) Zgłoś naruszenie 389

  I radzę poczytać benchmarki lub audyty wymiaru sprawiedliwości z tamtych Krajów i porównań z innymi w tym Polską..... Nie ma drugiego takiego Kraju w UE ......gdzie tak przewlekłe są sprawy Sądowe i gdzie ślimaczy się najprostsze sprawy o kradzież cukierków.... W Teleekspresie dzisiaj było o 8 letniej sprawie .... a raczej "sprawce" przeciwko 3 strażnikom miejskim co tam wystawiali mandaty obciązające punktami np. mamusię za synka co miał już komplet..... Banał bo oszukiwali dla "dobra" kierowców..... Ale 8 lat i koszty z KOSMOSU dla takich BZDETÓW. Gdzie indziej dostali by wyrok w 2 dni....... BRONIMY ZACOFANIE !!!!!!

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-01-27 09:25) Zgłoś naruszenie 3220

  Panie POśle --a czy broni Pan obywateli --np ...przed wyłudzaniem przez czlonków TK od Skarbu Państwa --olbrzymich sum za rzekomo zalegle Urlopy ktorych rzekomo nie mogli wybrać na bieząco?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • memento(2017-01-27 00:27) Zgłoś naruszenie 3014

  po kim "odziedziczył" geny ten.....?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pan Murzyński Filipiński(2017-01-26 22:18) Zgłoś naruszenie 2914

  Retoryka powstańczo - styropianowa jest po prosty żałosna. Chodzi o to aby zaistnieć i być zauważonym, trochę jak Palikot, tylko że tamten bawił się w politykę w dużej mierze za swoje pieniądze, tak czy inaczej zarobione, ale za swoje. Mamy coraz więcej papierowych obrońców z wielkimi aspiracjami stojących na papierowych barykadach

  Odpowiedz
 • Amigo(2017-01-27 11:15) Zgłoś naruszenie 2827

  Dlaczego Nitras jeszcze nie został ukarany?

  Odpowiedz
 • Ulia(2017-01-27 12:18) Zgłoś naruszenie 2814

  A barykada to pewnie na prywatnej działce posła.

  Odpowiedz
 • Miquel(2017-01-27 10:55) Zgłoś naruszenie 2822

  Kto takiemu dennemu facetowi cokolwiek proponuje. Mysle ze Gowin to zdementujew i Nitras jak zwykle wyjdzie na durnia

  Odpowiedz
 • Artek(2017-01-27 08:32) Zgłoś naruszenie 2725

  Weź się człowieku do roboty w końcu!

  Odpowiedz
 • czytelnik(2017-01-27 09:07) Zgłoś naruszenie 2718

  Nitras to niech broni się przed własną głupota, bo jak go obserwuję w mediach, to ta choroba postępuje w szybkim tempie

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ela(2017-01-27 09:09) Zgłoś naruszenie 2720

  Panie Nitras,żeby dla pokazania się w telewizji robić z siebie błazna?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hahahahahaaaahahahahaa(2017-01-27 05:20) Zgłoś naruszenie 2512

  Pomyliłeś pan kupę śmieci z barykadą.

  Odpowiedz
 • Polak.(2017-01-27 12:38) Zgłoś naruszenie 2316

  Jak takich mamy Panów Posłów to lepiej nie będzie w Polsce Błazenada PO

  Odpowiedz
 • Patrzący trzeźwo(2017-01-27 13:50) Zgłoś naruszenie 2116

  Nitras to psychol naćpany dopalaczami

  Odpowiedz
 • Niech kopią rowy!(2017-01-27 15:33) Zgłoś naruszenie 2010

  Broni tego syfu co sędziego złapanego za rękę na braniu łapówek 8 lat temu, do dzisiaj chyba nie skazali, nie usunęli, cały czas mu płacili... koledzy czekali aż się przedawni. Takie to towarzystwo, PO i Nowoczesnej to pasuje, to ich fundament, matecznik, gwarant bezkarności :-/

  Odpowiedz
 • Rabin Ibn Josek(2017-01-27 14:40) Zgłoś naruszenie 1912

  Ale palant - karierowicz !

  Odpowiedz
 • pol124(2017-01-27 15:23) Zgłoś naruszenie 1710

  Po co PAN stoi ??,ja bym wolał by za te barykady PAN siedział ,skazany przez sądy --i PANU by było wygodniej i obywatele by odpoczęli...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • paqwelxp(2017-01-27 15:24) Zgłoś naruszenie 1410

  Pan posel Nitras zapomina, ze rewolucje zjadaj swoje dzieci. Ma juz przyklad po Solidarnosci i niczego sie nie uczy. W tej demokracji jaka zaproponowala PO trzeba myslec co sie robi i tzymac fason bo ludzie juz nie wierza na slowo. Stanie na barykadzie jest hwalebne, ale zle wybral przedmiot ochrony. Sady i prokuratura jest nie do obronienia, bo sie same pograzaja w oczach spoleczenstwa a Pan Nitras razem z nimi. Zycze zdrowka.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie