O sprawie było głośno w mediach. 6 czerwca 2014 r. zorganizowana została manifestacja związana z ujawnieniem podsłuchów w tzw. aferze taśmowej. Doszło do przepychanek z policją. Marcinowi F. postawiono zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza; początkowo miał być skazany w trybie przyspieszonym, ale sąd zwrócił sprawę prokuraturze.

Ostatecznie Marcin F. został skazany na 6 miesięcy więzienia a wyrok ten utrzymał sąd wyższej instancji. W marcu ubiegłego roku, minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zdecydował z urzędu wstrzymać wykonanie kary do czasu zbadania zasadności złożenia wniosku o ułaskawienie.

Jednocześnie obrona Marcina F. skierowała kasację do Sądu Najwyższego. Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik do kasacji obrony przyłączyła się prokuratura. SN uchylił wyrok skazujący F. i zwrócił sprawę Sądowi Rejonowemu Warszawa-Śródmieście.

"SN zgodził się z argumentami obrony i prokuratora. Uzasadniając swój wyrok wskazał, że sądy orzekające w tej sprawie niesłusznie pominęły ważne dowody, w tym nagranie wideo. W żaden sposób nie odniosły się one także do sprzeczności między treścią zeznań świadków, a tym zapisem wideo" - dodała Bialik.

Tzw. afera taśmowa wywołała w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska. Jak ustalono w późniejszym śledztwie od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. w warszawskich restauracjach nagrywano osoby z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych - m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Sikorskiego, resortu infrastruktury - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę, szefa CBA Pawła Wojtunika. W sumie, podczas 66 nielegalnie nagranych spotkań, utrwalono rozmowy ponad stu osób; prokuraturze udało się ustalić tożsamość 97.

W tej sprawie 29 grudnia 2016 r. zapadł wyrok przed warszawskim sądem okręgowym. Na 2,5 roku więzienia skazany został Marek Falenta, biznesmen - który jak uznał sąd - był pomysłodawcą podsłuchów. Kelner Konrad Lassota i szwagier Falenty Krzysztof Rybka zostali skazani na 10 miesięcy w zawieszeniu i grzywny. Za pomoc śledczym sąd odstąpił od ukarania drugiego kelnera Łukasza N. - musi on zaś wpłacić 50 tys. zł tzw. świadczenia pieniężnego. Wyrok jest nieprawomocny. (PAP)